RAU FIPRO X 3

Rozměry oken Rehau ohromují svou velikostí

Není žádnou novinkou, že se v moderní architektuře prosazují stále větší rozměry okenních prvků. Architekti a investoři jsou v tomto ohledu za jedno, je to trend, který zapadá do jejich představ komfortního bydlení. Velké prosklené plochy mají spoustu výhod, ale také svá úskalí, na která je třeba dávat pozor.

Je například nutné počítat s velkou hmotností okenního elementu, třeba u skutečně rozměrných HS portálů je potřebný motorický pohon, aby bylo možné jej pohodlně otevřít, a přitom nechodit rok předtím do posilovny. Nadrozměrné okenní prvky s ohledem na svou velikost a váhu vyžadují odpovídající materiál, který splní požadavky na statiku a stabilitu. Tradičně se tedy pro tyto komponenty používá hliník, jeho vyšší cena však může být limitující pro investory zejména v občanské výstavbě. Existují ovšem možnosti, jak dosáhnout stejného výsledku za nižší cenu i s plastovými profily.

REHAU již před deseti lety vyvinul speciální kompozitní materiál RAU FIPRO®, který kombinuje tradiční PVC se skelnými vlákny. RAU FIPRO®, jehož vývoj pro oblast okenních systémů čerpá ze zkušeností výrobce v automobilovém a leteckém průmyslu, kde k hlavním kritériím těchto materiálů patří nízká hmotnost, vysoká pevnost a tuhost, přinesl do konstrukce oken zcela nové možnosti především z pohledu vysoké stability.

To vše se promítlo do možnosti nabídnout okenní systémy určitých rozměrů bez nutnosti ocelových výztuh integrovaných uvnitř rámu. Přibyly i další konstrukční výhody. U GENEO oken vyrobených z materiálu RAU FIPRO® bylo nyní možné využít vnitřek rámu pro doplňkovou izolaci, která výrazně vylepšila tepelněizolační vlastnosti, nebo jiné technologické příslušenství jako například systém řízeného větrání INOVENT či integrovaný alarm.

RAU FIPRO X 2

RAU-FIPRO X NOVÉ GENERACE

Vývoj materiálů jde ruku v ruce s nároky zákazníků, a tak není žádným překvapením, že REHAU právě nyní přichází s novou generací kompozitního materiálu RAU-FIPRO X, ze kterého se vyrábějí okna GENEO. Jde o vylepšenou verzi, která se pyšní o 10 % větší stabilitou a lepší tvarovou i tepelnou odolností. Díky tomuto novému materiálu je možné u oken GENEO navrhovat skutečně nadstandardní rozměry, které byly dříve doménou pouze hliníkových profilů.

V praxi to znamená, že okna mohou mít až 1,3 x 2,8 metru (s křídlem Z84), případně nevyztužené rámy do rozměru 1,0 x 2,3 metru (v bílém provedení) a 0,9 x 2,2 metru v barevném provedení dle katalogu KALEIDO. Uživatelé přitom mohou počítat i s vysokým stupněm zabezpečení (třída RC2–RC3), ochranou proti hluku (až do třídy 5) a vynikajícími tepelnými úsporami.

Rozsáhlé možnosti nového materiálu určitě využijí všichni, kdo touží třeba po HS portálech, jež přinášejí do bydlení velký komfort a pohodlnější přístup na zahradu nebo terasu. A pokud doplní velkorozměrový HS portál další novinkou od REHAU, kterou je bezbariérový absolutně nulový práh, pak bude komfort bydlení bezkonkurenční.

RAU FIPRO X

 

Další informace můžete nalézt na www.rehau.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti REHAU