Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton

Posuvné systémy na stěnu

Posuvné systémy na stěnu

Posuvné dveřní systémy představují efektivní řešení výplní stavebních otvorů. Jejich výhodou je zejména podstatné zjednodušení interiérových dispozic, ale také sjednocení designu dveří s celkovým výtvarným pojetím interiéru. Ne vždy je však možné řešení prostřednictvím stavebních pouzder se zasouvacími dveřmi.

Zejména v případě, že se jedná o rekonstrukce, kdy ale není z různých důvodů možné zasahovat do konstrukce příček, je vhodné využít posuvné systémy s montáží na stěnu. Tento systém rovněž představuje úsporu – jak investiční, tak i časovou. I v tomto případě je k dispozici několik variant, které se liší nosností, způsobem montáže, doplňkovou výbavou a komfortem používání a v neposlední řadě i cenou.

Design pro náročné

Pokud si klient přeje v domě či bytě nakombinovat dveře jak dřevěné, tak celoskleněné, nastává problém, jakým způsobem oba systémy posuvu vzhledově sladit. Stejnou otázku můžeme řešit v případě, kdy se na každé dveře v interiéru kladou jiné požadavky například na funkčnost či různé zátěže dveřních křídel. Pak nastává potíž, kde designově odpovídající sortiment od různých dodavatelů sehnat. Výhodou je, pokud může architekt sáhnout po systému, jehož variabilní design umožňuje začlenění posuvných systémů do téměř jakéhokoli moderního interiéru.

Nevýhodou jsou pak zejména nižší hodnoty zvukové izolace.
Posuvné systémy se skládají z pojezdové kolejnice a vozíčků, na kterých je zavěšeno posuvné křídlo. Tyto systémy nabízejí kompletní sortiment kování pro posuvné dveře ze skla či dřeva.

Posuvné systémy jsou vhodné do celoskleněných konstrukcí použitých v interiérech jak pro komfortní bydlení, tak i pro reprezentativní kancelářské prostory. Tyto prostory může oživit a provzdušnit skleněná stěna, jejíž součástí jsou skleněné posuvné dveře. Odpovídající využití mají posuvné systémy i v budovách s vyššími nároky na bezbariérový provoz.

Jak vybrat vhodný systém

Při výběru vhodného řešení pro konkrétní interiér je potřeba vzít v úvahu několik podmínek. Nejdůležitější je velikost budoucího dveřního křídla a jeho materiál, což určí předpokládanou hmotnost dveří. Kvalitní systémy zvládnou jak dřevěnou, tak i skleněnou výplň křídla, rozdíl je pouze v úchytech a kování.
 
Druhým rozhodujícím faktorem je možnost ukotvení kování – složitější systémy lze instalovat jak do zdi (nad stavební otvor), tak i do stropu. Toto řešení je vhodné zejména při moderních interiérech, které využívají atraktivní propojení místností pomocí stavebních otvorů na celou výšku místnosti, nebo v případě lehkých příček (třeba skleněných), kde je tento způsob kotvení do stropu vhodnější.

V případě, že zeď není úplně rovná, lze systém podložit vyrovnávací lištou.

Třetí podmínkou, kterou je potřebné při navrhování vzít v úvahu, je přístup k vlastnímu kování. Do systému TRIX ZERO se dveřní křídlo nasazuje nasunutím z boku, systém TRIX ONE umožňuje montáž nasazením z boku i ze předu a systém TRIX HEAVY se montuje ze předu bez nutnosti bočného přístupu.

U systémů J.A.P. pak nehraje roli, zda se jedná o kombinaci jednoho křídla s pevnou stěnou nebo dvoukřídlové provedení – příslušenství se dodává dle konkrétního návrhu architekta.

Detail (1:2) systému TRIX ONE, v provedení dřevo s obložkou
01 malá záda
04 kolejnice TRIX ONE
05 krycí profil
07 boční krytka
08 šroub torx 2,9 × 13
09 kartáček 4,8 × 13
10 sada pojezdů
11 úchyty VETRO II
12 vodítko skl. křídla
13 sada tichý doraz
14 aktivátor
Detail (1:2) systému TRIX ONE, v provedení sklo bez obložky
01 malá záda
02 velká záda
03 krytka pro velká záda
04 kolejnice TRIX ONE
05 krycí profil
07 boční krytka
08 šroub torx 2,9 × 13
10 sada pojezdů
13 sada tichý doraz
14 aktivátor
15 vodicí trn – dřevo
Detail (1:2) systému TRIX ONE, v provedení dřevo bez obložky
01 malá záda
02 velká záda
03 krytka pro velká záda
04 kolejnice TRIX ONE
05 krycí profil
07 boční krytka
08 šroub torx 2,9 × 13
10 sada pojezdů
13 sada tichý doraz
14 aktivátor
15 vodicí trn – dřevo

Variabilita designu

Přestože posuvné dveře patří zejména do moderních interiérů, i zde je možné uvažovat o více provedeních, tak aby odpovídaly konkrétnímu dezénovému provedení křídel i celkovému pojetí interiéru. Čelní lišty jsou k dispozici v šířce 5 až 9 cm. Základním materiálem je hliník, povrchová úprava eloxovaný hliník nebo kartáčovaná nerez. Jedno dveřní křídlo může vážit od 45 do 90 kg.

Specifické nároky pak splňují zvláštní kování (v nabídce J.A.P. s označením „ROLLO“), která vodí dveřní křídlo po nerezové tyči o průměru 2,5 cm.

Komfortní užívání i montáž

Posuvné systémy J.A.P. umožňují pro ještě komfortnější užívání instalovat i synchronní otevírání dveřních křídel anebo montáž „brzdy“ – tichého dorazu (výjimkou je základní systém TRIX ZERO).

Text: Petr Paksi, Autor je výkonný ředitel J.A.P.
Foto: archiv J.A.P.
Zdroj: PR článek společnosti “J.A.P.“ spol. s.r.o.

–>–>

RubrikyOkna a dveře