Partneři sekce:

Fascinující fasáda

Fascinující fasáda

Život může být někdy docela pestrý. Nebo bychom se alespoň měli snažit o to, aby takový byl. Proto se nám snaží vnášet barvy do života i celá průmyslová odvětví. Co třeba barevná fasáda?

Stavba domu byla pro Floriana Pollaka a jeho rodinu splněným snem, na kterém se podílela i renomovaná architektonická kancelář Maurer & Partner. Budova, kterou postavili v malé rakouské obci Retzbach, kolemjdoucí rozděluje. Pro konzervativnější oko je fasáda barevná až příliš, zatímco milovníci moderního designu jsou uchváceni hrou barev a proměnlivostí fasády. Dům vlastně působí tak trochu jako chameleon.

Položení fasády se 450 deskami se pěti pokrývačům povedlo za pět týdnů.

Proměny v čase

Dům na celý život v jedné jediné barvě? To je přece nuda, pomyslel si pokrývač Florian Pollak z Retzbachu. Společně s architektonickou kanceláří Maurer & Partner pak navrhl vlastní dům tak, aby se v něm snoubilo vše, co je pro něj důležité: tedy prvotřídní materiály, vysoká kvalita, a navíc ještě špetka něčeho unikátního a netradičního. To splňuje fasáda s využitím desek PREFA Reynobond.

Podle dopadu světla, počasí nebo denní a roční doby mění dům rodiny Pollakových svůj vzhled a doslova hraje všemi barvami: od bronzové přes zelenou až po fialovou. Díky tomu je každý pohled na budovu tak trochu nový a překvapivý, a to nejen pro jejího majitele, ale i pro kolemjdoucí. Dům navíc zapadá do okolní krajiny, stojí uprostřed zeleně a v popředí má malé jezírko na koupání.
Variaci optických efektů umožňuje vrstva s křišťálovým efektem v barvě PREFA Spring Lake, která odráží světlo jako zrcadlo a sama se pokaždé předvádí v novém hávu.

Variaci optických efektů umožňuje vrstva s křišťálovým efektem v barvě PREFA Spring Lake, která odráží světlo jako zrcadlo a sama se pokaždé předvádí v novém hávu.

Dokonale maskovaný chameleon

Živoucí a hravý vzhled fasády ve stále nových barevných odstínech jde ruku v ruce s přísným geometrickým tvarem celé budovy. Moderní, dvoupatrová stavba se skládá z několika krychlí a nenajdete na ní jakékoli zaoblení. „Velká budova s ostrými hranami by v bílé barvě vypadala jako kasárna. Díky nové fasádě ale působí velmi příjemně a zajímavě. Kromě toho je dokonale maskovaná a přizpůsobuje se svému okolí jako chameleon,“ uvádí Maurer.

Slabost pro inovace

Pro investora, profesí pokrývače, byl vždy na prvním místě výběr materiálu a možnosti jeho zpracování. Položení fasády se 450 deskami se mu povedlo v týmu čtyř spolupracovníků za dobu pěti týdnů. On sám se úpravami na domě, v dvojroli investora i řemeslníka, naučil zase spoustu nových věcí, které využije ve své profesi. Jako příklad za všechny uveďme hranaté svody, které jsou navrženy přesně tak, aby se optimálně hodily k využití na moderních stavbách.

Podle dopadu světla, počasí nebo denní a roční doby mění dům rodiny Pollakových svůj vzhled a doslova hraje všemi barvami: od bronzové přes zelenou až po fialovou.

Důležité kritérium

Kromě unikátního vzhledu byl pro investora u projektu rozhodující také aspekt trvalé udržitelnosti. Myslel i na likvidaci materiálů z dlouhodobého hlediska. „Dnes ještě nevíme, jak lze určité typy izolace nebo omítky z umělých hmot likvidovat a třídit, tak aby to bylo šetrné k životnímu prostředí, ani jaké náklady nám z toho vzniknou,“ nastiňuje architekt Maurer ekologickou stránku věci. Hliníkové fasádní desky PREFA jsou trvale udržitelný materiál. Odšroubují se, sundá se minerální vlna a materiál je připraven k recyklaci.

Architekt Ernst Maurer dodává: „Díky novému hranatému provedení lze nyní svody PREFA architektonicky dokonale integrovat, zkrášlí jak ploché střechy, tak krychlové stavby.“

Informace o materiálu:
Fasádní desky PREFA Reynobond. REYNOBOND® je sendvičový prvek skládající se ze dvou hliníkových plechů s vypalovaným lakem o tloušťce 0,5 mm, oboustranně nanesených tavným fixačním procesem na polyetylenové jádro. Tato jak chemická, tak mechanická přilnavost má za následek vynikající odolnost plechového pláště proti odlupování. REYNOBOND® je vhodný zejména pro interiérové použití a úpravy fasád, a to jak v sektoru nové výstavby, tak při rekonstrukcích starých budov.

Text + foto: Prefa Aluminiumprodukte

RubrikyFasáda