Beton na Vrbatově boudě

Zdroj: Benedikt Markel

Rekonstrukce vdechla Vrbatově boudě zcela nový život a ta se tak nyní může pochlubit několika tisíci návštěvníky ročně. Materiály vévodící nové Vrbatově boudě jsou modřínové dřevo, nerezový plech a pohledový beton s otiskem tesařského bednění.

Právě betonová část nejvýrazněji dokresluje horský charakter. Na dostavbu Vrbatovy boudy bylo dodáno celkem 216 m³ betonu z betonárny Vrchlabí, patřící společnosti TBG Východní Čechy s. r. o., která je součástí skupiny Českomoravský beton.

„Vysokohorské proměnlivé počasí, vzdálenost 31 kilometrů a výškové převýšení 925 metrů mezi betonárnou a stavbou vyžadovaly profesionální přístup při plánování i samotné realizaci dodávek materiálu,“ vypočítává specifické podmínky projektu vedoucí betonárny.

„Veškerá betonáž byla ale po celou dobu výstavby šetrná k přírodě a vjezd techniky na stavbu byl omezen na minimální dobu, kterou vyžadovala rekonstrukce,“ dodává. Více se dozvíte v 11. dílu pořadu Architektura v betonu.

Zajímá vás příběh stavby, jaký materiál byl hlavním řešením pro rekonstrukci a dostavbu Vrbatovy boudy, a jaký sled událostí ovlivnil výstavbu budovy?

Přečtete si rozhovor s architektem Tomášem Hradečným o tak unikátní stavbě, celý příběh o Vrbatově boudě pak můžete shlédnout ve videu ZDE.

Zdroj: skupina Českomoravský beton