Na jižní Moravě přibylo nových bytů, nejvíc v Brně a jeho okolí

Stavebníci na jihu Moravy loni postavili a rozestavěli víc bytů než v roce 2018. Dokončených bytů bylo 4720, začala stavba 4849 bytů. Stavební úřady v kraji také vydaly více stavebních povolení než v roce 2018. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Počet dokončených rodinných a bytových domů se ve srovnání s rokem 2018 loni zvýšil o 273 na celkový počet 4720 bytů, což představuje meziroční nárůst o 6,1 procenta. Jihomoravský kraj to řadí na třetí příčku po Praze a Středočeském kraji. Nejvíce dokončených bytů připadá na Brno a okres Brno-venkov.

Podobná situace byla také u staveb, které v roce 2019 teprve začaly. V kraji byla zahájena stavba 4849 bytů, meziročně o 443 bytů více, což představuje nárůst o 10,1 procenta. Nejvíce zahájených staveb bylo v Brně a jeho okolí. Ve srovnání krajů jižní Morava obsadila třetí příčku za Prahou a Středočeským krajem.

Nových staveb k bydlení bude přibývat nadále, podle údajů ČSÚ bylo loni vydáno v kraji 9344 stavebních povolení, meziročně o 695 povolení více, což představuje nárůst o osm procent. Mezi kraji je to druhý nejvyšší počet po Středočeském kraji.

Nejvíc stavebních povolení, čtvrtina z celého kraje, bylo vydáno v okrese Brno-venkov, a to 2477 povolení. „Naopak nejméně jich bylo vydáno v okrese Hodonín, 791. Meziroční pokles v počtu vydaných stavebních povolení v kraji byl zaznamenán pouze u okresu Brno-město, a to o 2,6 procenta, v ostatních okresech došlo k nárůstu,“ uvedla Veronika Dohnálková z brněnského pracoviště ČSÚ.

Nejvíce rostl počet vydaných stavebních povolení v okrese Znojmo, meziročně to bylo o 450 povolení, tedy 35,2 procenta, více.

Zdroj: ČTK