Světový architektonický festival zná letošní vítěze

Lindis Lodge – luxusní chalupa s pěti ložnicemi v opuštěném ledovcovém údolí v novozélandských Jižních Alpách

V oceněných kategoriích uspěla známá jména jako jsou White Arkitekter, Heatherwick Studio nebo NIKKEN SEKKEN. V rámci Světového architektonického festivalu v Amsterodamu byly udělovány ceny v 15 kategoriích.

V kategorii „Zdravotnictví – dokončené budovy“ bylo oceněno studio Sharon Davis Design za regionální nemocnici Baylalpata v Achhamu, nacházející se v jednéz nejchudších a nejodlehlejších částí Nepálu. Přestože zde trvale žije více než 250 000 lidí, zdravotní péči nabízí jen několik poskytovatelů.

Nová nemocnice se nachází na kopci, obklopená terasami na svazích v údolí řeky Seti. Areál o rozloze tři hektary se zastavěnou plochou 45 500 čtverečních stop zahrnuje pět hlavních lékařských budov, v nichž jsou umístěny ambulance, lůžkové, chirurgické, prenatální a pohotovostní zařízení se 70 lůžky. Součástí objektu je i lékárna, radiologie a laboratorní prostory. Porotci ocenili, že budova reaguje „inteligentně na místo a situaci“ a jedná se také o perfektní návrh z hlediska uhlíkových emisí.

Společnost NIKKEN SEKKEI získala ocenění za vzdělávací centrum KOKUGAKUIN UNIVERSITY. Porotci o objektu vybudovaném mezi svatyní a obytnou zónou v centru Tokio v Japonsku poznamenali, že „nové vzdělávací centrum řeší složité městské výzvy způsobem, který vypadá bez námahy.“

vzdělávací centrum KOKUGAKUIN UNIVERSITY

Vítězi kategorie „Hotel a volný čas – dokončené budovy“, podporované společností GROHE, byl Architecture Workshopse svou stavbou pro Lindis Lodge – luxusní chalupou s pěti ložnicemi v opuštěném ledovcovém údolí v novozélandských Jižních Alpách. Místo je vystaveno extrémnímu klimatu v rozmezí od +35 stupňů v létě do -16 stupňů v zimě s pravidelným výskytem silného větru. Soudci označili projekt za „poetický“, „inspirativní“, „citlivý a vyvážený“ a udržitelný v nejlepším smyslu – „od úpravy vody, topení, chlazení, přirozené ventilace a izolace“.

Serie + Multiply Architects získalo ocenění v kategorii pro budovy s kombinovaným využitím za Oasis Terraces, které slouží obyvatelům veřejného bydlení v Punggolu v Singapuru a spojují nákupní centrum, polikliniku a občanskou vybavenost v jediné budově.

CEBRA získala v kategorii náboženských budov za Qasr Al Hosn: Al Musallah. Místo Al Hosn je významným referenčním bodem k historii Abú Dhabí, vypráví příběh města, jeho obyvatel, jejich historii a modernitu. Skládá se ze dvou hlavních ikonických struktur: Qasr Al Hosn (nejstarší struktura v Abú Dhabí, historický domov vládnoucí rodiny a sídlo vlády) a Kulturní nadace (kulturní centrum emirátů s knihovnami, divadly a výstavními prostory). Porotci stavbu okomentovali slovy: „CEBRA prostřednictvím krajinářských zásahů vylepšila toto dědictví a vytvořila tak skvělou architekturu“.

Heatherwick Studio získalo za rozvojové území Coal Drops Yard ocenění za komerční stavby. V rámci staveb navazujících na londýnské nádraží King´s Cross byly v roce 1850 postaveny dvoupodlažní budovy na uhlí, které byly později přizpůsobeny pro lehký průmysl, skladování a noční kluby. Stavby budou využívány pro maloobchod a spojeny dvěma dřevěnými mosty. „Prostřednictvím jednoduchého gesta se projekt stává dominantou King´s Cross a zároveň respektuje dědictví místa,“ vyjádřila se porota.

Heatherwick Studio získalo za rozvojové území Coal Drops Yard ocenění za komerční stavby

Vítězem kategorie „Vila–dokončené budovy“ byla Villa B, navržená společností Powerhouse Company „tak, aby splňovala očekávání kvality nad běžnou definici luxusu“, jak uvedli porotci. Vila B kombinuje robustnost klasického měšťanského domu s elegancí a otevřeností moderního bungalovu.

Vila B kombinuje robustnost klasického měšťanského domu s elegancí a otevřeností moderního bungalovu

Cenu za projekty s kombinovanou komerční náplní, podporovanou Miele, získalo Studio Akkerhuis za obnovu historické památky ve městě Leiden známé jako De Meelfabriek. Oblast byla dlouho zanedbaná a vytržená z kontextu města.Architektonický návrh se tak snaží znovu propojit lokalitu s okolím a vytvořit novou pulzující městskou strukturu obytných, pracovních, rekreačních a maloobchodních zařízení.

Společnost Design & More International zvítězila v kategorii „Soutěžní návrhy– projekty“ a získala ocenění za své kulturní centrum The Cultural Canyon – Rebuilding Bagdad Design Center. Porota na návrhu pro irácké hlavní město ocenila citlivý přístup a úctu k historii místa.

V kategorii pro budoucí kulturní projekty uspěli White Arkitekten s The New GoDown Arts Centre. Porota na tomto prostoru pro mladé umělce ocenila „kombinaci jasně vyjádřených sociálních, tradičních a environmentálních cílů“ a také využití místních materiálů.

V oblasti projektů pro vzdělávání zvítězili Maisam Architects & Engineers se školou pro chlapce a dívky v jordánském Ammánu, STUDIO V Architecture pak získalo ocenění v kategorii experimentálních projektů za svůj návrh nového parku v New Yorku.

Od partnerů ASB

V letošním roce velmi úspěšné studio White Architekter se ve spojení s architektem Florianem Koschem a firmou ÅF Engineering AS stalo nositelem ocenění i za projekty zdravotnického zařízení. Jejich psychiatrické oddělení v grónském Nuuku je založeno na snaze vytvořit architekturu podporující léčení – plnou světla, v kontaktu s přírodou.

psychiatrické oddělení v grónském Nuuku je založeno na snaze vytvořit architekturu podporující léčení – plnou světla v kontaktu s přírodou

Kancelář Omer Arbel byla vítězem v kategorii „Rodinný dům – projekty“ za 75.9 House postavený na farmě na severozápadě Kanady. Na porotce udělal dojem „vztah a souvislost mezi budovou a krajinou“.

Ocenění „Obytné budovy – projekty“, podporované společností GROHE, bylo uděleno pivovaru Badaevskiy, revitalizaci od Herzog & de Meuron a projektové kanceláře APEX. Cílem projektu je přestavba šesti hektarů brownfieldu u břehů řeky na okraji Moskvy a přeměnit toto vyčerpané místo na pulzující novou čtvrť. Návrh zahrnuje 100 000 m² nových obytných, kancelářských a maloobchodních prostor.

TEXT: RED
FOTO: V2COM

RubrikyArchitektura