Rekonstruovaný kravín ideálním domovem pro rodinu
Galerie(21)

Rekonstruovaný kravín ideálním domovem pro rodinu

Při řešení této zakázky klient oslovil architekta již v průběhu samotného výběru nemovitosti. Starý kravín v Glebe, v Jižním Walesu v Austrálii, se měl přeměnit v jejich rodinný vysněný domov. Architektonické studio Carter Williamson Architects se úkolu zhostilo bravurně.

Původní jednoduchou cihlovou budovu podélného tvaru, ze tří stran obehnanou silnicí, na malém pozemku s dvorkem orientovaným na sever, architekti zcela dispozičně otevřeli dle přání a požadavků klienta.

Prostor interiéru je volně propojen se zatravněným dvorečkem a v podstatě tak volně rozšiřuje plochu domu. Původní cihlové zdivo zůstalo zachováno a vyjímá se jako výrazný prvek v interiéru.

Původní hrany domu zůstaly zachovány. V přízemí je situována kuchyně s přesahem do obývacího pokoje.

Dětské pokoje jsou velkorysé, navržené jsou v bočním křídle, interiér zajímavě doplňují zavěšené houpací sítě, jako odkaz na venezuelské kořeny klienta.

Jeden pokoj je otevřen do dvora, druhý do ulice. Zázemí s koupelnou v domě a zázemí pro odpad a technické zařízení jsou samozřejmostí.

V patře přístupném po schodišti z obývacího pokoje je navržena ložnice s pracovnou, zcela v soukromém sektoru, daleko od dětí i případné návštěvy. Ložnice má soukromou koupelnu. Zajímavý je průhled do obývacího pokoje o patro níže, zároveň otevřený strop v obývací části dodá prostoru dynamiku.

Střecha je valbová s různými sklony, ideálně kopíruje potřebný prostor a navazuje na okolní zástavbu. Zajímavá střecha definuje tvar oken, co kus, to originální tvar.

Obnažená dřevěná nosná konstrukce střechy i stropu dodává interiéru teplý pocit domova.

Dřevo se prolíná interiérem i na ostatních prvcích interiéru, všechny ostatní povrchy jsou voleny v zemitých barvách, nábytek se surovými cihlovými zdmi kontrastuje v čistě bílé. Obklady koupelen jsou odvážnější, barevné.

Rekonstrukce kravína získala v roce 2013 několik ocenění za architekturu, což svědčí o skvělém návrhu a práci s původním objektem:

Winner – 2013 NSW Australian Institute of Architects – Residential Architecture Award, Alterations & Additions
Winner – 2013 NSW Australian Institute of Architects – Sustainable Architecture Award
Commendation – 2013 NSW Australian Institute of Architects – Colorbond Commendation
Shortlist – 2013 National Awards, Australian Institute of Architects – Residential Architecture
Shortlist – 2013 National Awards, Australian Institute of Architects – Sustainable Architecture
Shortlist – 2013 HOUSES Awards – Alterations & Additions under 200m2

Text: Magdalena Nováková

Foto: Brett Boardman