Trojitý dům na vrstevnicích v jižní Francii

Trojitý dům na vrstevnicích v jižní Francii

Dům v jihofrancouzském Montpellier se nachází v borovém lese na strmém pozemku. Architekti tuto nevýhodu přetvořili ve výhodu a lehce terasovitě uspořádaný dům dnes poskytuje inspirativní výhledy a terasy pro odpočinek. 

Charakter pozemku vedl architekty Elodie Nourrigatovou a Jacquese Briona k razantnímu kroku. Napadlo je, že po vrstevnicích by bylo možné poskládat menší objemy a ty poté propojit osou, která by je všechny protínala. Mohlo by se zdát, že výsledkem bude příliš členitý dům, ale díky propojovací ose – široké chodbě jsou všechny místnosti logicky poskládané a propojené.

Z vnějšku dům vypadá jako organicky rostlé domky, jaké známe ze středověkých měst. Kolem domu jsou také stupňovitě uspořádané terasy propojené schodištěm, z nichž ta nejníže položená nabízí i bazén. Tím vznikla mezi domy různá zákoutí k odpočinku a soukromí. Příchod do domu je lemovaný uměleckou instalací, talíři z cortenu umístěných v různých výškách.

Aby si mohli obyvatelé domu užívat výhledu skrze velkoformátová okna, aniž by docházelo k přehřívání interiéru, je každá část domu chráněná velkými slunolamy. Ty tvoří jakousi druhou předsazenou fasádu, zároveň je však možné je plně otevřít. Na jihu jsou lamely slunolamu širší, aby zajistily ochranu před sluncem, a na severu užší, tam fungují jako vizuální filtr, zabezpečující soukromí.

Dřevěné lamely doplňuje světlý kámen, který byl použit na obklad fasády. Kopírování vrstevnic, přírodní matriály ve svých přirozených odstínech a maximální otevřenost interiéru do okolní krajiny činí z rodinného domu v Montpellier harmonické bydlení v souladu s okolím.

Foto: Paul Kozlowski
Text: kk

Rodinný dům v Montpellier
Architekt: Elodie Nourrigat a Jacques Brion Architects
Místo: Montferrier sur Lez, Francie
Plocha: 170 m2
Realizace: květen 2013

Komentáře