Partneři sekce:
  • Českomoravský beton

Rodinný dům se zalomenými liniemi

Rodinný dům se zalomenými liniemi

Pod Beskydami, v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí, vyrostl atypický rodinný dům, jehož dominantní linii tvoří zalomené desky jednotlivých pater, vynášející schodiště. Prostory mezi konstrukcemi jsou otevřené, převážně prosklené do soukromé části pozemku, orientované na jihozápad. Plné hmoty obvodových konstrukcí jsou obráceny především k cestě. Celkově je dům pojat v jednoduché barevné kombinaci tmavých a světlých odstínů s čirými skly s reflexí.

Funkčně je dům rozdělen na tři části: 2.NP obsahuje dětské pokoje se sociálním zázemím, snížená část 1.NP má funkci obytnou pro celou rodinu a zbylá část 1.NP je určena rodičům, kteří zde mají šatnu, koupelnu, pracovnu a ložnici. Technické místnosti a zázemí jsou umístěny v severní části domu.

Konstrukční systém vychází z atypických tvarů domu a požadavků na minimalizaci tepelných mostů. Na základech z monolitického železobetonu je osazena nosná ocelová sloupovo-rámová konstrukce se železobetonovou stropní deskou do ztraceného bednění z trapézového plechu. Výrazný interiérový prvek – atypické schodiště – je provedené v kombinaci oceli a dřeva.


 
Plochou jednoplášťovou střechu tvoří krytina z asfaltových modifikovaných pásů na nosné dřevěné konstrukci. Obvodový plášť je vyzděný z keramických tvarovek se zateplením ETICS se šedým polystyrénem. Energetickou efektivitu objektu i elegantní vzhled doplňují výplně otvorů v kombinaci základního vícekomorového hliníkového systému s vloženými Euro dřevěnými prvky. O vytápění rodinného domu se stará kombinace rekuperace a tepelného čerpadla, vše řízeno inteligentním řídicím systémem.

Nepřehlédnutelná stavba je dílem projektantů z ostravského ateliéru PROJETSTUDIO EUCZ, který získal dvě čestná uznání v letošní soutěži Grand Prix Architektů. Stavba rodinného domu v Nové Vsi byla přihlášena do soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2013.

Investor: soukromá osoba
Obestavěný prostor RD: 1 815 m3
Zastavěná plocha RD: 365,5 m2
Projektant: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
Realizátor: VS-Invest, a.s.
Náklady: cca 30 000 Kč/m2

Marie Urbancová
Foto: PROJEKTSTUDIO