Pasivní dřevostavba s harmonickým interiérem
Galerie(16)

Pasivní dřevostavba s harmonickým interiérem

Pasívní dřevostavba jednopodlažního domu v českém městě Rožmitál pod Třemšínem vznikla jako projekt typového domu Kompakt II od architekta Lukáše Pejsara. Dům je určen pro čtyřčlennou rodinu, přičemž v interiéru tohoto příjemného prosvětleného domu s velkou pódiovou terasou překrytou přesahem střechy a orientovanou do zahrady dominuje dřevo.

Celodřevěný konstrukční systém

Jako konstrukční systém byl v případě tohoto domu použit systém NOVATOP z velkoformátových panelů, který vytváří masivní bezpečnou a reálně celodřevěnou konstrukci. Vyvinutý a ověřený byl ve Švýcarsku, dnes se vyrábí v České republice. V případě tohoto domu byl v maximální míře ponechán jako pohledový, což dodává interiéru příjemné vnitřní klima a harmonické prostředí. Teplo domova zabezpečuje tepelné čerpadlo a vzduchotechnická jednotka.

foto: 3AE s.r.o.

Fasáda se roky změní

Fasáda tohoto rodinného domu je vytvořená z přírodního nenatíraného sibiřského modřínu a věkem změní podobu – příjemně a esteticky zestárne spolu s domem. Po čase nabyde šedivě stříbrné barvy a zapadne do okolního prostředí. Střecha je valbová z falcované plechové krytiny.

foto: 3AE s.r.o.

Přesah střechy jako ochranná křídla

Díky přesahům střechy je dosaženo efektu ochranných křídel – tyto přesahy dodávají obyvatelům domu pocit bezpečí a jistoty. Nejvýraznější je přesah z jižní strany, který poskytuje v létě dostatečné stínění a pohodu vnitřního prostředí a zabraňuje přehřívání interiéru. V zimních měsících však poskytuje dostatečné množství světla v interiéru a dům nepůsobí tmavě, právě naopak.

foto: 3AE s.r.o.

Jak je řešena dispozice?

Základem je jednoduché a praktické členění interiéru tak, aby byl využit každý kousek podlahové plochy. Vstup do domu se nachází na jeho západní straně, v této části najdete zádveří, technické zázemí, šatnu, hygienické zázemí. Dále se zde nacházejí dvě místnosti a ložnice s vlastní šatnou.

foto: 3AE s.r.o.

Prostor obývacího pokoje je spojen s jídelnou a kuchyňským koutem působícím samostatně díky vnoření do hlubšího prostoru interiéru. Centrální společenský prostor přímo navazuje na venkovní terasu, přes niž je z něj přístup do zahrady. Zbylé tři samostatné místnosti se nacházejí ze tří stran obývacího pokoje, v němž se setkávají dveře do všech z nich.

foto: 3AE s.r.o.

Velmi nízká energetická náročnost

Nepopíratelnou výhodou domu je velmi nízká energetická náročnost. Díky měrné roční potřebě tepla na vytápění, která je 19 kWh/m2, splňuje požadavky na získání dotace 400 000 Kč z programu Nová zelená úsporám, který v Česku běží.

foto: 3AE s.r.o.

RD Rožmitál v kostce

Architektonické studio: 3AE s.r.o.
Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Lokalita: Rožmitál pod Třemšínem, Česká republika
Užitná plocha: 110 m2
Zastavěná plocha: 149 m2
Obestavěný prostor: 448 m3
Potřeba tepla na vytápění: 19 kWh/m2 za rok

foto: 3AE s.r.o.

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: 3AE s.r.o.