01 Dům se štítem
Galerie(13)

Dům se štítem – prostý a krásný

Partneři sekce:

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Dům se štítem v hornorakouském Roßleithenu byl postaven v tomto duchu. Leží na mírně svažitém východním okraji zástavby rodinných domů. K největším přednostem této lokality patří krásná příroda a nádherný výhled na alpský region Pyhrn–Priel.

Sandra Gnigler a Gunar Wilhelm, architekti ze studia mia2/Architektur, kteří byli ke spolupráci přizváni, vytvořili dům přímo šitý na míru panoramatu hor a průhledu do údolí Windischgarstener s nádhernou přírodou. Protože místní architektura respektuje tradiční výstavbu v této oblasti, rozhodli se majitelé spolu s architekty také pro klasický dům se sedlovou střechou a s výrazným štítem. Na osobitosti domu dodává kruhové okno ve štítě.

Soulad ve všem

Pokud jde o funkci, přáli si majitelé pro sebe a své děti dům, který nejen harmonicky splyne s okolím, ale současně zajistí optické i faktické propojení interiéru s okolní přírodou. Vznikla tedy dřevostavba v čisté architektonické linii a v kombinaci základních stavebních materiálů – dřeva, betonu a skla. Ty navíc pocházejí z místních zdrojů. Smrkové dřevo pro stavbu bylo vytěženo v místních lesích.

02 Dům se štítem

Stejně jako zvenčí působí hmota středně velkého domu (obytná plocha je 156 m2) jednoduše a harmonicky, jsou i vnitřní dispozice navrženy bez výrazných dělicích linií, ovšem i přesto je interiér přehledný a jasně rozčleněný. Vše má své místo a řád. Jednoduchost plyne z jasně dané struktury a proporcí – v betonové základně (částečně zapuštěné do svahu, takže v průčelí vystupuje asi půl metru nad okolní terén) je sklad a technické zázemí objektu.

05 Dům se štítem

Nad ní se nachází kuchyně s jídelnou, která poskytuje díky svému vyvýšenému umístění krásné výhledy do okolí. Vzdušnost zdůrazňuje také otevření tohoto prostoru do krovu, kulaté okno ve štítě působí dekorativně, navíc je zdrojem denního světla. Kuchyně s jídelnou jsou několika schody odděleny od dalšího obytného prostoru této části podlaží a vedou odtud i schody do podkroví s klidovou zónou s hygienickým zázemím a ložnicemi.

01 Dům se štítem
02 Dům se štítem
03 Dům se štítem
04 Dům se štítem
05 Dům se štítem
06 Dům se štítem
07 Dům se štítem
08 Dům se štítem

Ohleduplnost k přírodě a pokora k životu

Podstatou projektu bylo od počátku zajištění vysoké ekologické a biologické kvality výsledné stavby. Tomu odpovídá nejen zasazení stavby v terénu – dům je do svahu zasazen ze dvou stran a v okolním terénu luk a pastvin vypadá jako loď, kotvící v přístavu, ale i další aspekty – rozloha a zastavěná plocha byly zvoleny co nejefektivněji, aby bylo možné využívat maximální zbývající plochu pozemku.

08 Dům se štítem

Hlavním stavebním materiálem obytné části je dřevo, jako tepelněizolační materiál byla použita celulóza. Ačkoli byli majitelé limitováni finančními prostředky, dokázali autoři návrhu díky jednoduché konstrukci a cíleně minimalistickému výběru materiálů, tvarů a forem navrhnout komfortní dům vysoké kvality.

07 Dům se štítem

Majitel je s domem velmi úzce propojen, neboť při vzniku návrhu úzce spolupracoval s architekty a současně se na jeho stavbě sám také velkou měrou podílel – vybetonoval sklep, obložil dřevem trojúhelníkový štít i interiér. Na domě je osobní přístup a péče znát, budoucím obyvatelům záleželo na tom, aby se v něm cítili dobře.

Základní informace:
Název projektu: Dům se štítem
Architektonický ateliér: mia2/ARCHITEKTUR
Vedoucí architekti: Sandra Gnigler, Gunar Wilhelm
Lokalita: Roßleithen, Horní Rakousko
Rok ukončení: 2017
Fotografie: Kurt Hörbst
Text: Daniela Bartošová