Dřevostavba na větrném kopci

Dřevostavba na větrném kopci

Postavit si dřevostavbu na kopci s sebou nese mnoho předností – nevyplaví ji voda, je z ní daleký rozhled, nelze ji přehlédnout. A když je dobře postavena, nesfoukne ji vítr. A to ani v případě, že je kopec, na němž dům stojí, větrný. Ať skutečně, nebo jen podle jména.

A právě takový dům na jednom větrném kopci vyrostl. Majitelé si navíc přáli dům v pasivním standardu. Přizvali proto ke spolupráci architekty ze studia ARCHCON atelier. Od myšlenky k činům samozřejmě uběhl nějaký čas, bylo také nutné respektovat a dodržet poměrně přísné místní regulativy a dále přizpůsobit návrh mírně svažitému terénu. Nakonec vznikl zajímavý dům, který odpovídá představám i potřebám investorů. 

Architektonický výraz domu

Již ve stádiu vypracování studie vykrystalizovala původní představa domu ve dvě jednoduché až symbolické hmoty. Hlavní objekt – obytný dům obdélníkového půdorysu je kryt strmou sedlovou střechou o sklonu 45°, přičemž podkroví lze částečně využít. Takto pojatý tvar domu citlivě kopíruje svažitý terén a vytváří dvě rozdílné výškové úrovně, jimž odpovídá i poloha venkovních zpevněných ploch. Tím byly minimalizovány terénní úpravy, nebylo také třeba vytvářet náročné a nepřirozené násypy.

Foto: Archiv ARCHCON atelier

Hřeben střechy je orientován v ose sever – jih a vstup do domu je umístěn z východní strany. Z té také přiléhá k domu přístavek garáže a krytého parkovacího stání se sedlovou střechou. Oba objekty jsou propojeny lehkou konstrukcí, částečně zakrytou proti dešti sklem. Tato konstrukce přechází v subtilní pergolu, podpůrnou konstrukci k popínání rostlin, které během letních měsíců chrání interiér domu před přehříváním.

Foto: Archiv ARCHCON atelier

Fasádu tvoří vertikální dřevěný obklad ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy. Svislý směr zdůrazňuje výškové parametry stavby a dodává jí na štíhlosti a eleganci. Časem se vytvoří na povrchu obkladu patina v šedostříbrném odstínu. Linie oken v přízemí je zvýrazněna směrem od vstupu na východě přes jižní fasádu až k odskoku na fasádě západní.

Foto: Archiv ARCHCON atelier

Velkorysé prosklené plochy obvodových stěn se střídají s omítkou šedé barvy, imitující beton. Jižní stěna a část východní fasády jsou chráněny proti vysokým tepelným ziskům zelení, pnoucí se na subtilní pergole po vypnutých nerezových lankách. Pergola nenásilně přechází ve skleněné zastřešení vstupu.

Foto: Archiv ARCHCON atelier

Stínění oken zajistí venkovní textilní rolety s přiznanými vodicími lanky a skrytými truhlíky. Jednoduchý vzhled domu je ozvláštněn kombinací dřeva a kovu na fasádě, oknech a klempířských prvcích, k nimž je vhodným kontrastem všudypřítomná zeleň. Popínavé rostliny na východní a jižní straně krytého sezení příjemně odstíní letní slunce, současně chrání terasu před kontaktem s veřejnou komunikací.

Foto: Archiv ARCHCON atelier

Osobitost v materiálech i barvách

V 1. NP je situován denní obytný prostor – v jižní části domu se nachází kuchyně spojená s obývacím pokojem, tento prostor je výškově oddělen od zbytku podlaží třemi schodišťovými stupni.

Foto: Archiv ARCHCON atelier

V severní části se nachází pokoj pro hosty, koupelna a šatna. Hmota schodiště je umístěna uvnitř dispozice domu. Ve 2. NP je klidová část se třemi ložnicemi, společnou koupelnou, šatnou pro severní ložnici a komorou, přístupnou z chodby.

Od partnerů ASB

Foto: Archiv ARCHCON atelier

Ladění interiéru koresponduje se stylem vnější obálky domu. Charakteristickými prvky jsou zde hladký strop obložený smrkovou biodeskou, spíše tradiční styl evokují přiznané spáry v obytném prostoru a na podlaze marmoleum v odstínu šedé a krémové. Barva a textura smrku se opakují na interiérové straně dřevo-hliníkových oken.

Foto: Archiv ARCHCON atelier

V návaznosti na kuchyni je část schodišťové stěny řešena jako tabule na vzkazy, další díl je opatřen betonovou stěrkou. Dřevo schodiště odpovídá svým odstínem vzhledu stropu. Základní barevnost vybavení akcentuje chladnou a nadčasovou kombinaci černé a bílé, akcentovanou nerez prvky a doplňky v sytých odstínech. 

Foto: Archiv ARCHCON atelier

Základní informace:

Název: Dům na větrném kopci
Návrh: ARCHCON atelier, s.r.o., www.archcon.cz 
Generální dodavatel: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Realizace: 2015
Charakteristika domu: samostatný
Konstrukční systém: masivní panely, dřevovláknité izolace
Energetický standard: pasivní dům
Užitná plocha: 176,00 m²
Obytná plocha: 83,60 m²
Zastavěná plocha: 176,00 m²
Obestavěný prostor: 961.20 m³
Dispozice: 5+kk / 5+1

Foto: Archiv ARCHCON atelier 

Text: Daniela Bartošová
Foto: Martin Zeman