Parkovací dům pro kola v Hradci Králové

Parkovací dům pro kola v Hradci Králové

Parkovací dům v centru Hradce Králové je evropský unikát. Nápad na jeho realizaci se zrodil v hlavě Rudolfa Bernarta při jeho cestě po Tchaj-wanu, kde na podobná zařízení narazil. Do Hradce Králové pozval tamní zkušené inženýry, kteří na Riegrově náměstí vytvořili plně automatický parkovací dům pro 116 kol. Co nevidět bude zcela funkční a o podobnou stavbu už projevily zájem nejen další česká města, ale i města v Norsku, či Itálii.

V Hradci králové jezdí denně na kole více jak 18% lidí. Na Riegrově náměstí poblíž nádraží stojí každý den na 200 kol a najít tam místo jen trochu později ráno už bývá problém. Parkovací věž, která je vysoká jedenáct metrů a zabírá plochu 8×8 metrů, nabídne místo pro 116 kol.

Poplatek za celodenní parkování je stanoven na pět korun, do budoucna by neměl být vyšší, než deset korun. Věž má tak sloužit především pro ty, kteří se o své kolo nechtějí bát a pro ty, kteří si na kole chtějí bezpečně nechat i přilbu a oblečení.

parkovací dum pro kola

Parkovací dům v Hradci Králové
měl být původně v provozu již v říjnu loňského roku, vše se ale zdrželo důkladným přezkoumáváním Státní zkušebnou. Na její doporučení bylo doplněno zábradlí u automatického výtahu na kola a také záložní zdroj energie pro případný výpadek proudu.

parkovací dum pro kola

Parkovací dům je plně automatický, takže stačí jen kolo umístit do vjezdové drážky. Kolo je zkontrolováno kamerou, zda na sobě nemá příliš objemný náklad, nebo příliš vysoko posazené sedlo a následně je během 20 vteřin automatickým výtahem umístěno do samostatné kóje. Specifický kód kola je zapsán na čipovém žetonu, po jehož vrácení a zaplacení půjčovného je kolo vydáno do 35 vteřin.

parkovací dum pro kola

parkovací dum pro kola

Parkovací dům pro kola zainventovala  a provozuje soukromá společnost. Město Hradec Králové vyšlo projektu vstříc a zapůjčilo pozemky na Riegrově náměstí a v rámci oprav dodláždilo prostranství až k parkovacímu domu. Majitel patentu pro český a evropský trh Rudolf Bernart již zaznamenal zájem nejen z dalších českých měst a do budoucna vidí možnost využití podobných objektů i jako půjčovnu kol.

parkovací dum pro kola

Veronika Benešová
foto: Dominika Záveská

RubrikyArchitektura