Nový kampus na Albertově: Poklepáním základního kamene začala poslední fáze

Na pražském Albertově v pondělí 18. října zástupci Univerzity Karlovy (UK) slavnostně poklepali na základní kámen nového kampusu školy. Pro projekt dvou vědeckých a výukových center, která mají být největší výstavbou univerzity v centru Prahy za posledních 100 let, získala škola letos územní rozhodnutí a zřejmě v listopadu podá žádost o stavební povolení.

Stavba objektů by mohla začít v roce 2023, řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Výstavba může přijít na víc než 7,8 miliardy Kč.

Dostavba kampusu na Albertově je podle Zimy aktuálně nejdůležitějším projektem UK. „Jsme rádi, že v tuto chvíli už máme územní rozhodnutí a za několik týdnů budeme podávat žádost o stavební povolení na obě stavby,“ uvedl dnes Zima u příležitosti poklepání základního kamene kampusu.

Následovat podle něj budou bourací práce bývalé konírny na pozemku, výstavba provizorní menzy a vytvoření stavební jámy, při které se uskuteční archeologický průzkum. Nyní se připravuje veřejná zakázka na organizátora veřejných zakázek pro stavbu, řekl. „Když budu optimista, tak by se v roce 2023 mohlo začít stavět,“ dodal.

Biocentrum a Globcentrum by měla sloužit jako výuková a vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Pracovat by v nich mělo asi 1200 lidí. Biocentrum se má věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity.

Výzkum v Globcentru se má zaměřit na jednotlivé aspekty globálních změn. Pokud se podaří dostavět obě centra podle současného plánu, výuka by v nich mohla začít v září 2026.

Kampus na Albertově Zdroj: Znamení čtyř

Evropská unie přispěje skoro 3 miliardami korun

Slavnostního ceremoniálu poklepání základního kamene se dnes vedle zástupců univerzity a projektantů zúčastnili také náměstci ministerstva školství a ministerstva průmyslu a obchodu, starostka Městské části Prahy 2 Jana Černochová (ODS) či vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Dana Kovaříková.

Stavba takzvaného Biocentra, které by mělo přijít na řadu jako první, by měla stát přibližně 3,3 miliardy korun a Globcentra 2,3 miliardy korun. Další peníze budou podle zástupců univerzity potřeba na vybavení, přístroje či revitalizaci okolí.

Vzhledem k výši sumy bude nutné využít více zdrojů financování, a to ze státního rozpočtu, dotací EU, Národního plánu obnovy, Národního investičního plánu, vlastních zdrojů univerzity či nízkoúročených komerčních úvěrů. Evropská unie přispěje ke stavbě zhruba 2,7 miliardy korun, řekla Kovaříková. Současný odhad celkových nákladů ve výši téměř osmi miliard Kč vychází z cen k roku 2020, není tedy vyloučeno to, že se ještě navýší.

Nový kampus na Albertově se má stavět podle návrhu ateliéru Znamení čtyř, se kterým univerzita v roce 2017 uzavřela smlouvu na vytvoření projektové dokumentace a výkon inženýrské činnosti. Podle původního plánu se mělo začít stavět na začátku loňského roku a obě centra měla začít fungovat od roku 2022.

red