Partneři sekce:
  • XELLA

EuropaCity: pařížská laboratoř udržitelných technologií

EuropaCity: pařížská laboratoř udržitelných technologií

Paříž odjakživa udávala směr vývoje architektury. Nejinak je tomu i dnes, kdy v ateliérech vzniká projekt EuropaCity. Půjde o ohromný komplex, nabízející směs obchodů, kulturních a zábavních center a zařízení pro trávení volného času. Situován bude na hlavním uzlu pařížského metra, což z něj navíc učiní vstupní bránu do metropolitní oblasti Ile de France.

Co je však nejpodstatnější, že EuropaCity bude navrženo jako laboratoř udržitelných technologií, které nejen šetří energii, ale také zlepšují kvalitu městského prostředí. Z toho důvodu bude střechu EuropaCity tvořit volně přístupný park – jakási zvlněná krajina, ze které bude krásný výhled na Paříž a moderní čtvrť La Defense.

Architektonickou soutěž vyhrál dánský ateliér BIG (Bjarke Ingels Group) se svým projektem, který citlivě kombinuje všechny prvky, propojuje nový urbanistický objekt s otevřenou krajinou, využívá potenciálu architektury a zeleně. EuropaCity je v tomto projektu soustředěno kolem vnitřní kruhové aleje jak pro pěší, tak pro kola a elektrické veřejné dopravní prostředky, zajišťující přehlednou okružní dopravu. Samozřejmostí celého komplexu je vlastní uzavřený ekosystém, ve kterém se zdroje napájejí navzájem. Například odpadní teplo z komerční zóny se využívá pro provoz lázní, odpadní voda se recykluje na závlahovou vodu pro parky a zeleň. V komplexu budou i lyžařské svahy, bazény a příměstská farma. EuropaCity bude rovněž zásobovat dálkovým teplem a chlazením sousední čtvrti. Celý objekt má být navržen tak, aby využíval kombinaci sluneční energie, geotermální energie a biopaliva.

Ambiciózní projekt EuropaCity, vznikající na severovýchodě Paříže, představuje skutečnou krajinářskou architekturu v centru města. Zatím je ve fázi přípravy a realizace se předpokládá v letech 2018 – 2021.

Text: Alena Georgiadisová
Zdroje: BIG
www.europacity.com/
Obrázky: Atelier BIG

RubrikyKulturaŠtítky