Klubíčko, které hraje všemi barvami. Nový brněnský coworking odkazuje na tradice

Nově otevřený coworkingový prostor Clubco nalezneme v areálu brněnského business parku Vlněna. Na místní historii spjatou s látkami pak odkazuje nejen názvem, ale i architektonickým a interiérovým řešením od Studia acht a nizozemských Vos Interieur. Kde to šlo, tam se vložil motiv klubka.

„Naším záměrem bylo vytvořit vzdušný a otevřený coworkingový prostor se silnou vizí a nezaměnitelným designem. Do výsledné podoby jsme zakomponovali i umělecké prvky jako soudobé graffiti, neonové instalace nebo autorské grafiky formou velkoplošných tapet,” vysvětluje architektka Martina Patočková ze Studia acht.

Clubco
Clubco
Clubco
Clubco
Clubco
Clubco
Clubco
Clubco

Prostor v celkem třech podlaží o rozloze více než 2000 metrů čtverečních poskytuje návštěvníkům a klientům z řad freelancerů, startupů i malých firem asi 220 míst k sezení. Jedná se o jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží, která jsou propojena velkorysým atriem a výrazným točitým žlutým schodištěm. Pracovní místa se nacházejí nejen v otevřeném společném prostoru poblíž středového schodiště, ale i v uzavřených kancelářích a ve stavebně oddělené klidnější části.

Mohér, Kašmír, Alpaka

V podzemním podlaží se nachází zasedací místnosti, příležitostný bar a focus roomy. V přízemí návštěvníky vítá kavárna Rebelbean, za ní se nachází recepce, multifunkční prostor auditoria s podiem, kanceláře, zasedací místnosti a zázemí včetně kuchyňky.

S motivem vlny si pohrávají nejenom názvy zasedacích místností Mohér, Kašmír nebo Alpaka, ale i informační systém z pera grafického designéra Lukáše Kijonky. Jeho rozvinutý motiv klubíčka návštěvníka zdálky vítá i na venkovních sklech kanceláří či na terase, která ke sdílenému pracovišti v prvním patře přiléhá.

Clubco
Clubco | Zdroj: Tomáš Slavík

Dominantou centrálního prosvětleného prostoru je sloup se světelnou instalací sahající přes všechna tři podlaží a kolem něho se vinoucí žluté schodiště. Neonová instalace vzešla ze spolupráce hlavního architekta Studia acht Václava Hlaváčka a vizuálního umělce Michala Škapy, od něhož pochází i graffiti v některých místnostech a instalace na venkovní fasádě.

Na projektu coworkingu se dále ve spolupráci s nizozemským interiérovým designérem Bartem Vosem kromě zmíněné Martiny Patočkové a Václava Hlaváčka podíleli i Matěj Kuncíř a Štěpán Hlaváček ze Studia acht.

Výrazné barvy a originální nábytek

Design podpořili architekti využitím výrazných barev v prostoru i v originálním mobiliáři. Interiér tak dotvářejí originální kousky nábytku jako svítidla Ingo Maurer, křesla Club sofa 4800 a vybavení značky Vitra.

Clubco
Clubco | Zdroj: Tomáš Slavík

Cílem investora bylo reagovat na rostoucí poptávku po sdílených kancelářích a podílet se na změnách v pojetí kancelářských prostor, včetně vymezení se vůči zažitým stereotypům. Zadání – vytvořit flexibilní prostor, který bude nabízet množství technologických možností a nezaměnitelnou atmosféru – tak čeští architekti ze Studia acht společně s nizozemskými Vos Interieur splnili.

Studio acht

Studio acht založilo v Rotterdamu v roce 1973 osm holandských architektů. V devadesátých letech se těžiště studia přeneslo do Prahy, když se hlavním architektem stal Václav Hlaváček. České Studio acht má dnes padesát členů a kanceláře v Praze, Brně a Olomouci. Mezi nejvýznamnější projekty patří rekonstrukce fasády Národního muzea a vybraných objektů Pražského hradu, například budova Nového proboštství, kompletní obnova poutního místa na Sázavě, Královského Letohrádku nebo přeměna brownfieldů v Brně u říčky Ponávka a na místě továrny Vlněna.

red