Tančící byt
Galerie(5)

Tančící byt

Partneři sekce:

Nově zrekonstruovaným bytem se promenují dvě kočky. Žádní čeští mourci. Z těchto mini šelem alergii nedostanete. Obě designové jako jejich nový stylový domov. Obě elegantní jako jejich tančící paní…

Pro lepší porozumění konceptu nekonformně pojatého interiéru, stejně tak pro vyvolání úsměvu na tváři přinášíme v úvodu článku autentický popis prvního setkání autorů projektu s majitelkou bytu:
„Letní ráno, sedíme v bistru na Letné. Prý je to právnička, ale něco tu nehraje. Právníků znám dost, ale tady vážně něco nesedí. Má jenom dvě přání, výstavku bot a taneční tyč. ‚Prosím tě, je to důležité, potřebuju botník na moji sbírku.

Majitelka měla jenom dvě přání - výstavku bot a taneční tyč.

Majitelka měla jenom dvě přání – výstavku bot a taneční tyč.

Hlavně ty taneční jsou i 30 centimetrů vysoké…‘ Přes den právo, v noci tanec… začíná to zapadat. Pak přišlo ještě jedno přání: ‚Nevím, jestli to není pitomost, ale vešla by se tam ještě vana? Taková ta na nožičkách? Do obýváku? Šlo by to? ‚ No aby nešlo!“

Rozkvetlé záhony i majitelka

Byt je v přízemí jednoho z nejlepších letenských domů. Třicátá léta se vší parádou. Park, secesní kolotoč, zámeček co by kamenem dohodil, pražské panoráma jako na dlani. Na svých 60 m2 má byt sice jenom jedno okno, které je ale nasměrované do záhonů růží v předzahrádce. Uvnitř se zastavil čas. Nedotčený interiér, parkety, šestihranné dlaždice, dřevěné rolety, ve stropě je funkční krytalové topení… a pak to jediné okno. Jednomu by až skoro na mysl přicházela nějaká ta saudkovská asociace, kterou ale rychle zaplaší.

Ložnice je nově umístěna na místě původní koupelny.
Ložnice je nově umístěna na místě původní koupelny.

Malý prostor s velkým potenciálem

Původní dispozici přetvořili autoři projektu Klára Štěrbová, Markéta Součková a Krištof Hanzlík ze studia Coll Coll tak, aby nebylo nutno příliš bourat a zároveň se do bytu dostalo co nejvíce světla. Ložnice do koupelny, koupelna do kuchyně a kuchyně do prostoru, přímo na osu. Kříž jako ve městech starého Říma. Cardo s oknem, stolem, kuchyňským pultem, lenoškou a tyčí před zrcadlovou stěnou. Decumanus od postele přes tyč až do koupeny za sklem.

Kuchyň není využívána každý den, proto se v mezičase ukrývá ve skříni.

Kuchyň není využívána každý den, proto se v mezičase ukrývá ve skříni.

Původní prosklená příčka z haly byla opravena a přesunuta mezi obytnou část a koupelnu. Tím se i do koupelny dostala alespoň trocha denního světla. Zachráněné kachlíky z kuchyně doplnily podlahu v ložnici, nové parkety (ne)navázaly na ty původní. Kuchyň není využívána každý den, proto se v mezičase ukrývá ve skříni.
Kočky mají sedm životů. Jejich panička jenom dva. Ale i to bohatě stačí jako silný inspirační zdroj pro vytvoření originálního domova, který je všem jeho elegantním obyvatelům přímo šitý na míru.

Kuchyň není využívána každý den, proto se v mezičase ukrývá ve skříni.

Kuchyň není využívána každý den, proto se v mezičase ukrývá ve skříni.

Tančící byt

Návrh: Coll Coll, Klára Štěrbová, Markéta Součková, Krištof Hanzlík
Stavitel: Ladislav Voldán
Modelka: Bonnie Santanico (HELLZ Bitchez)
Realizace: 2016

PRAHA
TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: BOYSPLAYNICE

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2017.