Radegastovna - oceněná restaurace s atmosférou spojující tradici se současností
Galerie(13)

Radegastovna – oceněná restaurace s atmosférou spojující tradici se současností

Nošovický pivovar Radegast má ve svém znaku pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody, po němž se také jmenuje. Originální značková restaurace, jedna z mnoha existujících Radegastoven, byla architektem Lukou Križkem navržena v Brandýse nad Labem.

Dominantou prostoru s klenutými vysokými stropy je masivní bar s podobiznou bájného patrona v pozadí. Barevnost, materiály i řešení celku souvisí s povahou i určením boha Radegasta, například masivní plností dřeva či folklórními motivy na stropě.

Symbolika v tradicích i modernosti

Určujícím prvkem celého řetězce značkových restaurací pivovaru Plzeňský Prazdroj, propagujících značku Radegast, je grafické pojetí. Interiér vyjadřuje řemeslnou poctivost s bohatou symbolikou a odkazem na klasiku českého pohostinství, transformovanou do současného architektonického výrazu. Architektu Lukovi Križkovi a ateliéru IO STUDIO se podařilo splnit zadání Plzeňského Prazdroje v duchu konzervativního přístupu, ale přesto vtisknout interiéru díky několika dominantním a v prostoru určujícím prvkům jedinečnost, která interiér vymezuje vůči konkurenčním řetězcům.


Tradiční materiál – masivní dřevo, vede ve spojení se starými řemeslnými a výrobními postupy k atmosféře útulné staré příjemné hospody v moderním prostředí. Celek podtrhují industriální lampy a osvětlení, umístěné v bočních částech sálu. Zmíněné lampy ARBO od českého výrobce HALLA navrhlo IO Studio pro tuto společnost v loňském roce. Materiálově jsou provedeny z dubových hranůlků nesoucích natáčecí směrové reflektory.

Jednoduché grafické linie

Převažující podélná dispozice vnitřního prostoru restaurace inspirovala architekta ke zdůraznění tohoto rozměru – zařízení restaurace bylo proto umístěno rovnoběžně s delší stěnou, plocha velkých, v horní části klenutých oken celek nejen prosvětluje, ale dodává mu i na velkoleposti.

Interiér v grafickém řešení těží z modré barevnosti a geometrického, šachovnicově uspořádaného dekoru stěn a stropu, který je inspirován českým porcelánem „cibulákem“, jenž je tradičně spojován s českou kulturou stolování.  K cibulákové modři je barevně tónován světle šedý odstín dubového obložení stěn. Velké plochy obkladu jsou opět šachovnicově rozčleněny pomocí dubových hranolů. Vnitřní nepravidelně orientované diagonály šachovnicového obkladu působí moderním a grafickým dojmem, ačkoliv myšlenka evokuje historický odkaz.

Volně stojící navržený mobiliář je proveden z dubového dřeva v teplém medovém odstínu. Dalším určujícím a rovněž grafickým prvkem interiéru se stala “klasická” židle TON, která byla pouze pro tuto zakázku vyrobena ve dvoubarevném provedení. Portály, zábradlí a madla jsou vyrobena z černého ocelového plechu kombinovaného v akcentovaných místech s mědí. Rozmanitou paletu materiálů a barev uzavírá oranžový tón přírodní kůže, použité na všech čalouněných prvcích.

Autor: IO Studio, Ing.arch  Luka Križek
Název: Radegast Pivnice Atlantic
Místo: Brandýs nad Labem
Rok dokončení: 2013
Ocenění: Národní cena za architekturu, GrandPrix Architektury 2014, kategorie interiér, čestné uznání
Foto: Alexander Dobrovodský

Text: Dana D. Daňková