Peter Wirz: Cit pro design se nedá naučit

Peter Wirz: Cit pro design se nedá naučit

„Hygiena je věcí důvěry. Proto se snažíme, aby náš výrobek působil čistě, už když se na něj podíváme,“ říká švýcarský designér Peter Wirz, autor toalety Riva. Svěžest, čistotu a komfort zde dokázal přetvořit ve střízlivý a čistý design.

Toalety s integrovanou sprchou se těší ve Švýcarsku stále větší oblibě. Jak si tento trend vysvětlujete?
Hodně to souvisí s demografickou křivkou obyvatelstva a se stále se zvyšujícími nároky na hygienu. A dále se skutečností, že téma toalet s integrovanou sprchou přestalo být tabu a začalo se objevovat u novostaveb a rekonstrukcí, i ve veřejných prostorách, jakými jsou například hotely.

Jakým způsobem se váš tým dostal k tématu „klidné místečko“? S jakými problémy jste se museli při vývoji tohoto zařízení vyrovnat? A jakým způsobem jste promítli své znalosti do designu tohoto výrobku?
Vzpomínám si na řadu vtipných a nezapomenutelných okamžiků našeho mezinárodního týmu designérů a designérek při brainstormingu. Hlavním tématem byla mimo jiné „maximálně přirozená a intuitivní obsluha této nejpřirozenější potřeby světa“. Právě jednoduchost byla při vytváření designu jednou z našich nejdůležitějších myšlenek.

Jako designér máte cit pro nové požadavky a trendy doby. Odkud berete inspiraci pro design jako takový a zejména pro nerezová otočná tlačítka?
Vývoj designu má hodně společného se zkušenostmi a citem pro ducha doby a vkus zákazníků na celém světě. Tomuto citu se nemůžete naučit, nedá se koupit a lze ho jen obtížně zprostředkovat. Ale má hodně společného s tvrdou prací a konstantností v rámci procesů. Velmi důležité pro nás bylo použití nerezu na ovládací jednotce, neboť nerez se používá všude tam, kde je hygiena hlavní prioritou.

Jaké požadavky byly kladeny na vývoj nové toalety s integrovanou sprchou?
Výrobek měl co nejméně připomínat „stroj“ a co nejvíce se podobat běžné toaletě. To se nám, věřím, docela podařilo.

Bylo spojení keramiky a elektroniky zvláštní výzvou, která měla vliv na design? Pokud ano, v jaké formě a v jakém rozsahu?
Díky úzké partnerské spolupráci s experty z firmy Laufen a s inženýry v oboru elektro z firmy Noventa, která byla naším technologickým partnerem, a díky našemu týmu designérů vzniklo překvapivě málo kompromisů. Kompaktnost toalety s integrovanou sprchou zůstala i přes řadu technických komponentů po celou dobu vývoje zachována a byla největší výzvou tohoto projektu.

Které technické a formální nuance toalety Riva byste zmínil jako mimořádné?
Koncepce Riva byla stoprocentně vyvinuta ve Švýcarsku, ze Švýcarska pro globální trh, a vyrábí se kompletně ve Švýcarsku. Riva ukazuje cestu budoucím generacím toalet s integrovanou sprchou. Přináší princip „complexity inside, simplicity outside“, tedy složité uvnitř, jednoduché zvenčí, a ovládání intuitivní logikou, která nepotřebuje dálkový ovladač.

Co jste považoval za zajímavé při spolupráci s firmou Laufen?
Za více než patnáct let naší dosavadní úspěšné spolupráce byl tento projekt nejen prvním výrobkem obsahujícím elektrický přívod, ale byl také tím nejnáročnějším z hlediska kritérií: uživatelský komfort, jednoduché ovládání, design a poprodejní služby.

Jaký tržní potenciál bude mít tato nová toaleta ve Švýcarsku?
Předvídat vývoj na jednotlivých trzích je velmi obtížné. Zpětná vazba ze zkušebního testování a prezentací na mezinárodních veletrzích byla ale velmi silná, takže vycházím z toho, že se budeme se značkou Riva brzy setkávat na „klidných místech“ nejen ve Švýcarsku, ale i v zahraničí.

 

Peter Wirz designér toalety Riva

Peter Wirz

designér toalety Riva

 

TEXT: RED, FOTO: LAUFEN

Článek  byl uveřejněn v časopisu ASB 5/2017.