Oslava 100 let vypínačů berker a školy Bauhaus proběhla ve Winternitzově vile

Prohlídka Winternitzovy vily pod taktovkou spolumajitele vily Davida Cysaře

Výjimečnou akcí ve Winternitzově vile vyvrcholily oslavy sta let od vzniku vypínačů berker a designové školy Bauhaus. Obě významná výročí si po celý rok 2019 připomíná společnost Hager, do jejíhož portfolia vypínače berker od roku 2010 patří. Zájem ohlédnout se za staletou historií vypínačů berker, které jsou s uměleckým stylem Bauhaus spojené nejen datem svého vzniku, projevilo přes sto architektů.

Vypínače berker a umělecká škola Bauhaus mají mnoho společného: vedle stejného data narození, roku 1919, spojuje tradičního výrobce vypínačů z německého Schalksmühle s kolébkou klasické moderny z Dessau především záliba v souznění vzhledu a funkce.

„Jsme nesmírně hrdí na to, že sám Walter Gropius, zakladatel školy Bauhaus, používal ve svých až do posledního detailu promyšlených architektonických skvostech právě vypínače berker,“ vysvětluje spojení mezi vypínači berker a stylem Bauhaus pan Thomas Grund, generální ředitel společnost i Hager v České republice.

„Během nedávné důkladné rekonstrukce byly opět do budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau použity naše vypínače berker serie 1930 a serie glas. Obě tyto designové řady sledují přesně v souladu s principy Bauhausu striktně funkční a přímočarou linku bez jakýchkoliv příkras a kompromisů,“ dodává Thomas Grund.

f designu skupiny Hager Erwin van Handenhoven během své přednášky o vývoji vzhledu vypínačů berker
Šéf designu skupiny Hager Erwin van Handenhoven během své přednášky o vývoji vzhledu vypínačů berker |

V přátelské a neformální atmosféře 20. a 30. let se akce ve Winternitzově vile s podtitulkem „From the past to the future“ nesla. Po úvodním slovu Thomase Grunda přítomné architekty uvítal a osobně celou vilou provedl i spolumajitel vily pan David Cysař. Ohlédnutí a vzpomínky na prvopočátky designu berker se střídaly s představením nejnovějších designů vypínačů v podobě modelové řady ultratenkého vypínače berker R.8.

Genezi tohoto nejmladšího přírůstku do rodiny vypínačů berker a ohlasy českých i evropských architektů na koncept „Less is more“ shrnuje nová tiskovina, kterou Hager k příležitosti stého výročí svého vzniku vydal a kterou si každý z hostů měl možnost odnést.

Vypínače berker slaví 100 let
Vypínače berker slaví 100 let |

Obrovský úspěch u přítomných architektů vzbudilo také představení nových přírůstků do zakázkového výrobního programu Hager Manufaktura: otočných vypínačů s LED podsvícením. Po ryze české stopě, kterou ve světě Hager designu zanechal skleněný vypínač z programu Manufaktura navržený Ronym Pleslem v roce 2018, se tyto novinky vrací ke kořenům a klasičtějšímu vzhledu vycházejícímu z počátku 20. století.

Zlatým hřebem večera se ovšem stala přednáška exkluzivního hosta: Erwin van Handenhoven působí jako šéf designu skupiny Hager. Ve své přednášce poodhalil přítomným architektům taje a specifika designu Hager a rozhovořil se také o stěžejní roli, kterou během své stoleté existence design hrál a dodnes hraje při vývoji vypínačů a zásuvek berker.

K atmosféře přelomu 20. a 30. let 20. století přispěla i výuka swingu.
K atmosféře přelomu 20. a 30. let 20. století přispěla i výuka swingu. |

Po zbytek večera se o dobovou atmosféru starala swingová hudba a taneční představení charlestonu. Večer zakončil přípitek sklenkou dobrého ginu a přáním všeho nejlepšího vypínačům hrdě nesoucím značku berker do dalších sta let.

www.hager.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.

Komentáře