Ekologicky šetrné bydlení v historické budově – Casa Ceschi

Ekologicky šetrné bydlení v historické budově – Casa Ceschi

Historická budova z 12. století, která stojí v samém centru italského města Vicenza, se stala domovem Barbary Ceschi a Santy Croce. Jejich vysoké požadavky na ekologickou šetrnost nového bydlení a zároveň nutnost zachování historických hodnot budovy přivedly architekty ze studia Traverso-Vighy k radikálnímu oddělení řešení interiéru od exteriéru.

Casa Ceschi se nachází v památkově chráněné oblasti, proto bylo nutné hledat šetrné řešení, které v maximální míře zachová historické hodnoty budovy. Architekti se rozhodli rozdělit projekt na dvě samostatné části.

První částí bylo restaurování původních obvodových zdí z 12. století, při kterém byly využity tradiční techniky včetně ochranných povrchových úprav na bázi včelího vosku. V závislosti na požadavku klientů, aby dům dosahoval energetické třídy A, použili architekti speciální vícevrstvou izolaci zkombinovanou s panely z neošetřeného zdiva a vápna, které zajišťují optimální vlhkost vzduchu uvnitř budovy.

Druhou částí projektu bylo řešení samotného interiéru domu. Architekti navrhli samonosnou dřevěnou konstrukci, kterou vsadili do prázdného prostoru mezi stávající obvodové zdi.

Takovéto řešení jim umožnilo zcela nové přerozdělení vnitřního prostoru a jeho funkčnější využívání bez narušení vnější podoby domu. Využíváním především prefabrikovaných prvků z laminovaného modřínového dřeva se maximálně usnadnila kompletace ve stísněných podmínkách stavby.

Volba konstrukce a materiálů podléhala vysokým nárokům na maximální šetrnost k jak životnímu, tak historickému prostředí.

typ: obytný dům a kancelář
architect: Traverso-Vighy: Giovanni Traverso a Paola Vighy
klient: Barbara Ceshi a Santa Croce
realizace: 2010, Itálie

text: Veronika Benešová
zdroj: traverso-vighy.com
foto: Alessandra Chemollo