Americké ocenění za design českých vířivek
Galerie(3)

Americké ocenění za design českých vířivek

Partneři sekce:

Nejprestižnější světové ocenění Good Design udělované v americkém Chicagu získala i česká vířivka. Model LyraiN značky USSPA vyvinutý a vyrobený kompletně ve východočeské Dolní Dobrouči se tak v roce 2017 stal jediným oceněným produktem z Česka v kategorii Bath. Design LyraiN vznikl ve spolupráci akad. soch. Petra Slaniny a MgA. Filipa Streita.

Černý puntík obecně značí výstrahu, negativní hodnocení či rovnou trest. Ne však v oblasti designu! Ocenění v podobě černého puntíku uděluje už 67. rokem americká instituce The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design a významem představuje v oboru designu nejvyšší metu. Dvoumístná vířivka LyraiN  má navíc na kontě puntíky hned dva, protože už v roce 2016 získala cenu Red Dot Award udělovanou za inovativní design v německém Essenu.

Značka USSPA jako jediná na českém trhu spa investuje do vlastního designu, proto pro vytvoření nové tváře vířivek oslovila ke spolupráci MgA. Filipa Streita (Divan Design), který pracoval v tandemu s interním designérem USSPA, akademickým sochařem Petrem Slaninou. Z práce autorů dvou věkově rozdílných generací tak vznikl model české vířivky, která boduje v oborových designových soutěžích, drží se na prvních místech v prodejnosti a bohužel drží i prvenství v rekordním počtu kopií od čínských výrobců.

Ředitelka rodinné firmy USSPA Kateřina Kadlecová k tomu dodává: „Jsem upřímně šťastná a hrdá, jde o skutečně mimořádný úspěch. Přijímáme ho jako ocenění pro designéry i celý vývojový tým. Těší nás, že odborné poroty světových soutěží se nebojí porozumět a hodnotit i složité a technicky vyspělé produkty. Design vnímáme jako cestu k uživatelsky lepším produktům, proto jsou pro nás největším oceněním spokojení zákazníci a ti, soudě nejen podle trvale rostoucích prodejů od uvedení nové generace spa na trh, spokojení opravdu jsou. Přesto každého odborného a obzvlášť takto prestižního ocenění si velice vážíme, je pro nás povzbuzením a ujištěním, že naše práce dává smysl v nejširším kontextu.“ 

LyraiN je předobrazem celé nové generace vířivek českého výrobce USSPA a rozvíjí unikátní řešení interiéru s dvěma lehátky, jejichž nové tvarování iNwave je jedním z výjimečných prvků, přináší nové hydroterapeutické možnosti a větší komfort svým uživatelům. Design jde ruku v ruce s novými technologiemi vyvinutými v USSPA, které z vířivek českého výrobce dělají chytrá zařízení s bezkonkurenčním uživatelským komfortem.

Program Good Design založili v roce 1950 v Chicagu architekti Eero Saarinen, bratři Eamesové a Edgar Kaufmann Jr. Reprezentuje to nejlepší z designérského oboru a představuje nejlepší produktový design „od lžičky po město“. V ročníku 2017 vybírala odborná porota z několika tisíc přihlášek z 55 zemí světa.

Akad. soch. Petr Slanina (1955)

Vystudoval SUPŠ v Uherském Hradišti, obor Tvarování výrobků z plastických hmot a VŠUP ve Zlíně, obor Tvarování strojů a nástrojů. V USSPA působí jako kmenový designér od roku 1998, za tuto dobu je autorem celkem 22 modelů privátních, komerčních a plaveckých spa a spoluautorem nové generace produktů představené v roce 2015, do níž patří i oceněná vířivka LyraiN. Za produkty USSPA byl dvakrát nominován na cenu Akademie designu ČR Czech Grand Design.

MgA. Filip Streit (1979)

Absolvoval VŠUP v Praze, ateliér Design výrobku pod vedením Otakara Diblíka, Michala Froňka a Jana Němečka. Zaměřuje se především na průmyslový design a s cenou Good Design se setkal již v roce 2009, kdy ji získal za svítidlo Flower pro brněnskou firmu Ateh. Se značkou USSPA spolupracuje od roku 2013, je spoluautorem nové generace produktů představené v roce 2015, do níž patří i oceněná vířivka LyraiN

USSPA

český výrobce vířivek s 23letou tradicí. Rodinná firma, kde se zásadní hodnoty předávají z generace na generaci. Vyrábí ucelený sortiment vířivek pro každé použití – privátní spa, termální bazény swim spa a profesionální vířivky pro komerční použití. Vše se rodí v továrně v Dolní Dobrouči od nápadu, přes design až po výrobu. Firma přinesla celou řadu inovací, které posouvají obor spa kupředu, je držitelem několika patentů, prestižních světových ocenění Good Design a Red Dot Design Award, certifikátu kvality Czech Made a mnoha dalších. Svou produkci firma vyváží do více než dvaceti zemí.

 

ZDROJ: PR článek společnosti USSPA