Eko-bydlení

Eko-bydlení

Mezi kmeny velkých stromů, na okraji lázeňského města Pedras Salgadas v severním Portugalsku, se nachází několik lesních chatek, které nabízejí klidné útočiště pro návštěvníky. Návrh pochází od architektů Luíse Rebela de Andrade a Dioga Aguiar.

Autoři si byli vědomi zodpovědnosti úlohy, která představovala vytvoření rekreačního ubytování v jednom z nejkrásnějších parků v zemi, a proto kladli veliký důraz na to, aby měl jejich návrh co nejmenší dopad na místní prostředí. Mimo jiné jsou samotné domy zvednuty na stojkách tak, aby se architekti vypořádali s nerovným terénem a docházelo tím k co nejmenšímu zásahu do terénu.

Spíše než jednu velkou soustředěnou budovu, rozhodli se navrhnout malé a rozptýlené chatrče podporující důvěrnější vztahy mezi návštěvníkem a parkem. Soubor domů je tedy v dokonalé harmonii s okolní půvabnou přírodou. Každý z domů je jedinečný, přizpůsobuje se konkrétním místům v parku a moudře zaujímá prázdné prostory mezi stromy.


Jednotlivé domy jsou navrženy v několika různých kombinacích tří identických modulů (vstup a koupání – obývací pokoj a kuchyň – ložnice), které vytvářejí různé morfologie a dialogy s okolní přírodou.


Vnější vzhled tvoří obklad z břidlicových dlaždic, který se odvíjí od místních tradic, doplněný roštovým dřevem použitým na balkoně, jenž vytváří dokonalé odpočinkové prostory. Povrch z břidlice je velmi zajímavý nejen vzhledem ke své struktuře, ale také kvůli způsobu, jakým reaguje na počasí, odráží slunce ve večerních hodinách a při dešti tmavne a je lesklý.

Šikmé střechy domů vytvářejí dynamický prostor v interiéru. Ostrý roh vyvolává iluzi, že park je uvnitř domu, a nám se tím nabízejí orámované živé obrazy přírody.

Místo: Pedras Salgadas, 5450, Portugal
Autor: Luís Rebelo de Andrade & Diogo Aguiar
Plocha: 687,96 m2
Realizace: 2012

Text: Lucie Bílá
Foto: Fernando Guerra | FG+SG