Zelený komplex v Holešovicích

Na místě několika ocelových hal v rychle se proměňujících Holešovicích má vzniknout komplex Astrid Garden kombinující obytné a kancelářské budovy. Projekt je rozdělen na dvě etapy – obytné domy ve vnitrobloku, jejichž dokončení je plánováno na rok 2023, má od ruchu ulice oddělovat kancelářský areál Astrid Office, který by měl být dokončen v první polovině 2021.

Přestože domy v Dělnické ulici nabídnou 110 bytových jednotek a 3420 m2 kancelářských prostor, působí projekt v kontextu holešovického rozvoje vcelku komorně.

Moderní architekturu a příjemné pracovní zázemí spojuje s minimálním dopadem na životní prostředí a citlivostí zasazení do charakteristického rázu čtvrti, ve které vzniká. O tom svědčí už to, že autoři projektu zachovali po konzultaci s památkáři historicky hodnotnou budovu se secesními prvky, která dotvoří jedinečný ge­nius loci.

Zelený komplex v Holešovicích 02
Zelený komplex v Holešovicích 03
Zelený komplex v Holešovicích 04
Zelený komplex v Holešovicích 05
Zelený komplex v Holešovicích 01

Šetrné k přírodě

Ohleduplnost vůči nejbližšímu okolí a minimální zátěž pro životní prostředí zajistily komplexu Astrid Office úspěch v podobě certifikace Gold podle hodnocení LEED, které uděluje Americká rada pro šetrné budovy.

„Systém LEED oceňuje projekty, které posouvají hranice energetické úspornosti a ekologicky zodpovědného designu. Zisk certifikace Gold je pro nás důkazem toho, že naše práce má smysl a že se nám podařilo přijít s konceptem, který ocení nejen budoucí nájemci, ale i ostatní obyvatelé Holešovic,“ vysvětluje význam certifikace Kateřina Poláková, ředitelka Marketing & Sales ve společnosti UBM Development Czechia.

Budova disponuje mimo jiné moderními technologiemi k úspoře na vytápění – například vzduchotechnikou s rekuperací, tedy zpětným získáváním tepla, či tepelnými čerpadly využívajícími podzemní vrty.

Velkoplošné prosklení a kombinace vertikálních lamel a horizontálních žaluzií na fasádě budovy se zase postarají o maximální světelnost vnitřního prostoru, aniž by bylo potřeba zapínat umělé osvětlení. Projekt zahrnuje také zelené střechy a terasy, které budou automaticky zavlažovány pomocí zachycené dešťové vody.

Zelený komplex v Holešovicích 05

Lepší kancelářská budova

„Moderní administrativní budova nesmí být prostě jen stavbou plnou kanceláří. Musí být místem, kde je radost pracovat. Budoucím nájemníkům proto nabídneme řadu prostor, ve kterých si mohou odpočinout nebo přijít na nové myšlenky. Příkladem je třeba venkovní terasa obrácená do zahrady ve vnitrobloku nebo zelené atrium, které mohou sloužit jako příjemné coworkingové prostory,“ vysvětluje Ing. arch. Jan Zemánek, jednatel společnosti a člen Executive Committee skupiny UBM Development.

Vnitřní i venkovní coworkingové prostory budou nájemníkům k dispozici zcela zdarma, kromě nich nabídne komplex navíc zasedací místnosti s čidly CO2. Celkem se budou na ploše 5 400 m2 nalézat kancelářské prostory o rozloze 3 420 m2. Astrid Offices nabídne maximální komfort také cyklistům, pro které zde bude nejen prostorná kolárna, ale rovněž moderní myčka na kola.

„Snažili jsme se projekt co nejlépe zasadit do specifického rázu čtvrti. Holešovice jsou živým, dynamickým místem a my chceme být motorem jeho rozvoje. Ve čtvrti zaslíbené jízdě na kole to bereme jako samozřejmost“ uzavírá Poláková.

Astrid Office
Místo: Praha 7 – Holešovice
Autoři: Bogle Architects
Realizace: 2021
Developer: UBM Development Czechia
Text: Red
Foto: UBM Development

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 6/2019.