Vítkovické Futureum umělecky přetváří industriální minulost v udržitelnou budoucnost ve světle značek Zumtobel a Thorn

Společnost Zumtobel se podílela na přeměně zchátralých objektů Výklopny a Mlýnice v průmyslovém areálu Dolní oblast Vítkovic v moderní uměleckou galerii.

Účinné reflektory nyní staví do správného světla umělecké exponáty v nové galerii Futureum, v níž se národní technická památka proměnila.

„Galerie Futureum ve Výklopně a Mlýnici je po multifunkčních prostorech Národního zemědělského muzea dalším prestižním projektem v revitalizaci průmyslového areálu Dolní oblast Vítkovic, na němž jsme se mohli podílet,“ řekl Jan Vacek, generální ředitel ZG Lighting Czech Republic, české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group.

Vyklopna 2low
Zdroj: ZG lighting Czech Republic s.r.o.

„Prvními uměleckými exponáty, na které dopadlo v třípatrovém Futureu světlo z našich reflektorů značek Zumtobel a Thorn, byla pozoruhodná díla věhlasného sochaře Čestmíra Sušky, jehož výstava odstartovala loni v září druhý život této nově rekonstruované industriální památky. Věřím, že se i tento nevšední kulturní objekt stane díky svému inspirativnímu prostředí veřejností vyhledávaným místem,“ upřesnil Jan Vacek.

Autorem projektu rekonstrukce výklopníku s mlýnicí je architekt Milan Šraml, který do celkového architektonického pojetí dovedně začlenil systémy osvětlení sestavené především ze svítidel řad VIVO II a TECTON od značky Zumtobel a Chalice od značky Thorn.

Instalované osvětlení splňuje nejen přísné požadavky na intenzitu a barvu světla, ale také se vyznačuje mimořádnou variabilitou uspořádání, která je v umělecké galerii se střídajícími se expozicemi nezbytná.

Zdroj: ZG lighting Czech Republic s.r.o.

VIVO II

Z produktové řady VIVO II byly pro galerii Futureum vybrány reflektory velikostí M a L ve variantě do lištového systému Tecton. Tyto LED reflektory se stabilizovanou teplotou chromatičnosti jsou optimalizovány jak pro účinné a výkonné akcentové osvětlení v maloobchodně, resp. automobilovém odvětví, tak pro architektonické osvětlení.

Zdroj: ZG lighting Czech Republic s.r.o.

TECTON

Součástí celkového řešení je lištový systém TECTON s příslušenstvím (napáječe, závěsy, úchyty a krytky). Lineární svítidla TECTON C s úspornými LED diodami jsou koncipována pro plošné osvětlení daného prostoru.

Zdroj: ZG lighting Czech Republic s.r.o.

Chalice

Značka THORN dodala vestavná svítidla LED typu downlight z produktové řady Chalice, které jsou umístěny především v chodbách galerie.

Zdroj: ZG lighting Czech Republic s.r.o.

Nová galerie Futureum se nachází v bývalých objektech výklopníků vagonů a mlýnice uhlí, které byly součástí černouhelného dolu Hlubina, koksovny a vysokopecního provozu v průmyslovém areálu Dolní oblast Vítkovice, jehož historie sahá až do roku 1829. Zatímco nejstarší část mlýnice je doložena již z období před rokem 1949, výklopník byl zprovozněn na sklonku roku 1952.

V roce 1964 došlo k zásadní rekonstrukci obou objektů. Budovy však po ukončení provozu v roce 1997 chátraly a před demolicí je zachránil až současný projekt revitalizace této pozoruhodné národní kulturní památky, jehož realizace trvala dva roky.

Skupina Zumtobel, sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu je zastoupená pobočkou ZG Lighting Czech Republic s.r.o.

Kontakt: Jankovcova 2, Praha 7, tel.: 00420 775 880 366

www.zumtobel.cz

ZDROJ: PR článek společnosti ZG lighting Czech Republic s.r.o.