Valná hromada České komory architektů (26. dubna 2025)

Senát váhá nad zákonem o podpoře bydlení. Komora architektů vyzývá ke schválení

Senátní výbory se nedokázaly shodnout na postoji k navrhovanému zákonu o podpoře bydlení. Zatímco sociální výbor doporučuje normu schválit beze změn, hospodářský výbor se k zákonu nevyjádřil jednotně a nevydal žádné doporučení. Předloha má podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) ročně pomoci přibližně 14 tisícům domácností, které se ocitají v bytové nouzi.

Zákon počítá se zřízením kontaktních míst poskytujících poradenství v oblasti prevence ztráty bydlení, zavedením systému garancí pro soukromé pronajímatele (tzv. bydlení s ručením) a také s finanční podporou obcí, které poskytnou byt lidem v nouzi. Sociální výbor zákon podpořil, avšak upozornil na nutnost dořešení financování obcí a krajů při zavádění nových opatření. Mezi senátory zazněly také obavy z personálního zajištění systému.

Architekti zákon podporují

K přijetí zákona v otevřeném dopise vyzvala také Česká komora architektů. Podle jejího předsedy Jana Kasla je návrh důležitým krokem k řešení bytové nouze, která v Česku dopadá na více než 100 tisíc lidí. „Je to důležitý první krok k nápravě, který je třeba učinit,“ uvedl Kasl.

V hospodářském výboru návrh podpořili pouze dva ze devíti přítomných senátorů – předseda výboru Miroslav Plevný a Ondřej Lochman, oba z klubu Starostů a nezávislých. Ostatní se hlasování zdrželi. Významným bodem diskuse byl také počet kontaktních míst: původní návrh počítal se 205 místy, nakonec byl jejich počet sněmovnou snížen na 115. Ta mají vzniknout především v lokalitách s vyšším rizikem ztráty bydlení a u pracovišť úřadů práce.

Podmínky a připomínky

Zákon nově zavádí i povinnost pro vlastníky bytů, kteří se do systému zapojí – budou muset prokázat bezdlužnost vůči společenství vlastníků. Po uplynutí dvouleté podpory klientovi se počítá s tzv. překlenovací asistencí – pomocí při přechodu do dalšího bydlení, která bude trvat dva měsíce.

Návrh zákona cílí na domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima. Tento limit kritizuje opozice i iniciativa Za bydlení jako příliš přísný. Podle ministra Kulhánka však byla hranice stanovena na základě odborných doporučení a může být později upravena vládním nařízením.

Otevřený dopis senátorkám a senátorům k zákonu o podpoře bydlení

Vážené paní senátorky, vážení páni senátoři,

dovolte nám vyjádřit podporu schválení zákona o podpoře bydlení (senátní tisk č. 94, 95), který má být projednán na plénu Senátu Parlamentu České republiky 21. května tohoto roku. My, architekti a architektky sdružení v České komoře architektů, se znepokojením sledujeme problémy spojené s bytovou nouzí, ve které dnes v Česku žije více než 160 000 lidí. Bytová nouze má zásadní vliv na fungování a kvalitu života obyvatel každého sídla.

Jakožto ti, kteří se ve své každodenní praxi zabývají územním rozvojem a kvalitou vystavěného prostředí, o to intenzivněji vnímáme výzvy spojené s krizí dostupnosti bydlení. Bytová nouze je „vrcholem ledovce” problému, který není možné přehlížet. Obce, které se s tímto problémem potýkají, potřebují mít možnost opřít se o účinné systémové řešení a veřejnou politiku, vždyť znevýhodněnými domácnostmi jsou často rodiny s dětmi, tedy budoucnost obcí.

Komplexní problém, jakým je bytová nouze a na ní parazitující obchod s chudobou, není možné zcela vyřešit jedním opatřením a dokonce ani jediným zákonem. Je však klíčové po letech konečně učinit první krok k systémovému řešení bytové nouze, kterým je v tuto chvíli schválení zákona o podpoře bydlení.

Zákon o podpoře bydlení neřeší výstavbu bytů a ani to není jeho cílem. Výstavba je sice pro zvýšení dostupnosti bydlení zásadní, ale nikoliv všespásná. Ani nově postavené byty samy o sobě nemusí pomoci lidem vyloučeným z běžného trhu s nájemním bydlením. Aby byl systém funkční, musí jít výstavba ruku v ruce s dalšími nástroji a funkčními politikami, které lidem s problémy s bydlením pomohou.

Takovými nástroji, jak česká i zahraniční praxe ukazuje, mohou být také kontaktní místa pro bydlení, kam se může obrátit kdokoliv, kdo má problémy s bydlením, asistence v bydlení pro znevýhodněné cílové skupiny a také systém garancí pro majitele bytů, které pomohou dostat na trh s nájemním bydlením dnes nevyužívané byty pozitivní motivací soukromých majitelů bytů. Vhodným a dlouhodobým řešením by bylo propojení kontaktních center bydlení s ostatními tématy rozvoje dané obce, jako je například komplexní rekonstrukce bytových staveb nebo obnova území po živelných katastrofách. Je potřeba sjednocovat již existující státní finanční i expertní podpory. Vhodným lokálním odborníkem je pak městský/obecní architekt nebo krajský architekt. Jen komplexní řešení budou dlouhodobě udržitelná.

Nástroje Zákona o podpoře bydlení jsou v praxi osvědčené a již dnes fungují na četných místech v České republice.

Schválení zákona o podpoře bydlení považujeme za nutný předpoklad k postupnému řešení bytové nouze, která je závažným problémem týkajícím se více než sto tisíc občanů České republiky. Je to důležitý první krok k nápravě, který je třeba učinit.

S úctou

Ing. arch. Jan Kasl, v. r.
předseda ČKA