Historická zámecká sýpka ožije díky mladým architektům
Galerie(4)

Historická zámecká sýpka ožije díky mladým architektům

Studenti architektury z Čech i ze Slovenska dostali jedinečnou možnost – navrhnout projekt rekonstrukce barokní kontribuční sýpky z roku 1726 u zámku v Héralci. Tato majestátní hospodářská budova se širokými stěnami a zachovalými dřevěnými sloupy bude po své komplexní stavební a historické obnově sloužit jako netradiční špičkově vybavené byznys a kulturní centrum.

Do soutěže bylo odeslaných 12 návrhů.  Vítězem a držitelem hlavní ceny  (50 000 Kč) se stala Dorota Mrázová z Fakulty architektury STU v Bratislavě. Zvláštní cenu poroty získal kolektiv autorů – Marek Šnyrch, Hana Typltová a Josef Veselý z Fakulty architekury VUT v Brně.

Československou studentskou soutěž „Zrekonstruujme spolu sýpku v Héralci“ vyhlásila společnost Malý zámeček, s.r.o., která je rovněž investorem komplexní obnovy zámku v Herálci (u města Havlíčkův Brod na Vysočině). Zámek bude po ukončení své více než rok trvající rekonstrukce, realizované s finanční pomocí z fondů EU ROP Jihovýchod, k dispozici svým hostům od léta 2011 jako první boutique hotel na Vysočině. Sýpka se svými dech beroucími prostorovými možnostmi doplní služby zámku a bude poskytovat široké veřejnosti prostory na firemní, rodinné a kulturní společenské akce.

Sýpka má zajímavou historii. O její postavení se zasloužila v roce 1726 Eleonora Kristína, ovdovělá hraběnka z Regalu. Ta zdědila herálecké panství od svého bratra Arnošta Augustýna, říšského hraběte Metternicha, který byl majitelem panství Horní Cerekev a Nová Buková. Jelikož nebyl ženatý a neměl děti, po jeho smrti zdědila majetek jeho sestra.

Mohutný barokní špýchar má široké stěny a dřevěné sloupy velkých rozměrů – obojí pomohlo zachovat stavbu až do dnešních dnů.  Podle historických pramenů sýpka nesloužila pouze jako zemědělská budova, určitě v ní byla uložena i registratura panství. Tu dal spálit někdy po roku 1883 nový majitel panství, Dr. Gustav Robert Gross, c.k. dvorní rada, vrchní inspektor a generální ředitel severní a severozápadní dráhy. To dnes stěžuje pohled na minulost.

Výstava soutěžních návrhů bude otevřená veřejnosti od 12. do 30. července 2010 každý pátek v čase od 15.00 – 18.00 hodin, a v sobotu  v čase od  10.00 – 12.00 hodin.