
Brno omezí průchod hlavní městskou tepnou. Oprava potrvá tři roky
V centru Brna odstartuje v nejbližších dnech výstavba nového kolektoru. Práce započnou podrobným monitoringem základů domů v České ulici, na který naváže zajištění objektů a přeložení inženýrských sítí – konkrétně vodovodu a parovodu. Cílem je, aby stavební činnost neohrozila dodávky tepla a teplé vody.
Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je investice v hodnotě 585 milionů korun bez DPH jednou z klíčových letošních stavebních akcí města. Výstavba bude trvat přibližně tři roky a na jejím konci má přinést efektivnější správu technické infrastruktury a usnadnit budoucí opravy bez nutnosti rozkopávat ulice.
Kolektor propojí Českou ulici a náměstí Svobody
Nový kolektor, dlouhý přes 200 metrů, povede od křižovatky ulic Česká a Solniční až po náměstí Svobody. Podle primátorky umožní bezpečné uložení sítí, včetně moderních technologií jako optických vláken nebo systémů pro tzv. chytré město. „Oprava jedné z nejfrekventovanějších ulic je jistě vítaná, ale to hlavní se odehrává pod zemí,“ uvedla Vaňková.
Staveniště převezme zhotovitel na přelomu července a srpna. Sdružení firem Subterra, Firesta Fišer a Pohl cz nejprve provede ručně kopané sondy kvůli geotechnickému průzkumu. Současně budou přeloženy dosavadní tepelné rozvody, které nahradí moderní a úspornější horkovody. Ty by měly vést ke snížení provozních nákladů i spotřeby energie.
Omezení pro chodce, ražba začne pravděpodobně na přelomu roku
Stavební práce přinesou omezení pro pěší. V úvodní fázi se chodci budou pohybovat po vymezené trase uprostřed České ulice, později, po zasypání sond (pravděpodobně do konce října), se trasa přesune ke stranám.
Samotná ražba kolektoru by mohla začít na přelomu roku. Dělníci budou pracovat v hloubce zhruba 3,5 až 4 metry pod zemí, přístup do kolektoru zajistí šachta ze Středovy ulice. „Profil hlavní trasy přesahuje 17 metrů čtverečních, doplní jej tři komory s plochou kolem 30 metrů čtverečních,“ uvedl David Cyroň, ředitel divize společnosti Subterra.
Nový úsek rozšíří existující síť z 70. let
Brněnská kolektorová síť vzniká postupně od 70. let a zahrnuje kolektory primární a sekundární. Primární se nachází ve větší hloubce (25–35 metrů) a budovaly se podobnou technologií jako pražské metro. Sekundární kolektory, včetně nově budovaného v České ulici, leží v hloubce 5–7 metrů a umožňují přímé připojení sítí k jednotlivým objektům.