Zateplování udělalo mílový krok kupředu
Galerie(4)

Zateplování udělalo mílový krok kupředu

Partneři sekce:

Zateplování představuje jeden z neprogresivnějších oborů ve stavebnictví. Stavebníci jsou však dnes při výběru tepelněizolačních systémů nesrovnatelně náročnější a vyžadují nejen maximální energetické úspory, ale mnohem větší důraz kladou také na životnost zateplovacího systému a na kvalitu a trvanlivost povrchových úprav.

Klíčovým tématem se stala také problematika zdravého mikroklimatu v interiéru a environmentální aspekt bydlení. Pionýrské časy zateplování vystřídala doba špičkových materiálů, nanotechnologií, kultivovaných architektonických konceptů a high-tech nástrojů. Poměrně zajímavě tento vývoj ilustruje například již 12 ročníků soutěže Fasáda roku, kterou pořádá společnost Baumit.

Pozitivní vývoj i v době krize

Není to tak dlouho, co kdekdo kroutil pochybovačně hlavou například nad difuzně otevřeným zateplovacím systémem Baumit open. Přitom od jeho uvedení na trh se s tímto zateplovacím systémem zateplilo v celé Evropě již více než 6 000 000 m2 fasád a třeba při zateplování historických staveb se stává běžně používaným standardem, o jehož funkci nikdo nepochybuje. Doposud bylo v Evropě tímto prémiovým systémem zatepleno již 32 000 rodinných domů. Díky této ojedinělé tepelněizolační fasádě se dosáhlo ročních úspor domácností v celkové výši 460 mil. kWh a životnímu prostředí bylo ročně ušetřeno více než 100 000 tun CO2.

To nejlepší bude standardem – Baumit open Premium

To nejlepší v oblasti ETICS (vnější kontaktní tepelně zolační systém) dnes reprezentuje zateplovací systém Baumit open Premium. Kombinuje v sobě především maximální pevnost a houževnatost lepicí a armovací vrstvy a vysokou difuzní otevřenost. Systém tak eliminuje kondenzaci vody uvnitř konstrukce a usnadňuje její odvětrání ven z fasády. Celé souvrství tedy není tolik namáhané zmrazovacími cykly. Použití nejkvalitnějších materiálů pro lepicí a armovací vrstvu ještě více podporuje maximální životnost celého systému. K tomu přispívá také použití inovativního systému kotvení fasád pomocí lepicích kotev StarTrack nebo aplikace speciální omítky Nanopor se samočisticím efektem. Systém je možné použít v kompletní podobě jako optimální zateplení pro jakékoliv účely, případně využít pouze některé ze souboru unikátních prvků podle konkrétních podmínek každé stavby.

  Řez systémem Baumit open Premium
1 – zdivo, beton
2 – starý zateplovací systém
3 – Baumit StarTrack Duplex 4 Baumit open Contact
5 – Baumit open reflect
6 – Baumit openTex uložená ve stěrce Baumit open Contact
7 – Baumit Premium Primer
8 – Baumit Nanopor Top
 

Prémiový systém Baumit open Premium je určen pro ty klienty, kteří vyžadují nejen zateplení objektu, ale i kvalitu vnitřního prostředí. To poskytuje systém open Premium díky svému jedinečnému složení polystyrenových desek s příměsí grafitu s příslušnými otvory a v přesném rastru, které se k podkladu lepí. Systém byl navržen tak, aby vzájemná působnost jednotlivých složek maximalizovala účinek a prodyšnost vlastního kontaktního tepelněizolačního systému zdiva odpovídala prodyšnosti neomítnuté cihly.

Kombinace difuzně otevřeného izolantu a kotev StarTrack přinesla obrovský přínos především do oblasti rekonstrukce a zateplování historických staveb. Systém Baumit open Premium totiž umožňuje zateplovat i zavlhlé zdivo, které není možné běžnými systémy ETICS spolehlivě a funkčně zateplovat.

Unikátní vlastnosti fasádního nátěru se samočisticí funkcí byly využity například na rekonstrukci pláště budovy Městského divadla v Mladé Boleslavi, přestože byl objekt zateplován.Nanopor – špičková technologie pro běžné použití

Před šesti lety se začalo výzkumné a vývojové oddělení společnosti Baumit zabývat projektem „čistá fasáda“ a postupem času technologové značky Baumit vytvořili za pomoci nanoporézních krystalických částic unikátní paropropustnou fasádní omítku se samočisticím efektem. Produkt Baumit Nanopor využívá nanočástice, které umožňují rychlou a intenzivní výměnu vlhkosti s okolím, čímž je umocňována odolnost vůči růstu mikroorganismů.

Povrch Baumit Nanopor je mikroskopicky hladký, takže nečistoty se na něm zachytí jen velmi obtížně. Kvalitu této tenkovrstvé probarvené omítky lze posoudit i na objektu Městského divadla v Mladé Boleslavi, které prošlo před dvěma lety generální opravou.

Vzhled a image zateplených budov

Mezi nejnovější trendy v zateplování patří také důraz na estetickou stránku realizací. Celé odvětví zateplování fasád urazilo v estetické rovině od počátku 90. let značný kus cesty. Velmi zřetelně je tato skutečnost vidět především u panelových domů. Mezi dvěma extrémy – tedy šedou uniformitou a chaotickou barevností – se začínají prosazovat umírněné, sofistikované přístupy architektů i investorů, kteří se snaží o kultivovaný přístup a vkusná řešení fasád.

Revitalizace panelového domu v Hrabákově ulici na pražském Chodově získala řadu ocenění.Jedním z panelových domů, kterým citlivé estetické řešení fasády jednoznačně prospělo, je dům v ulici Hrabákova na pražském Chodově. Tento objekt sklidil hned několik prestižních ocenění. Nejprve okouzlil porotu klání Miss sympatie 2011, soutěže o nejlépe zregenerovaný panelový dům na Praze 11 (hlasování veřejnosti a poté odborná porota = 2 vítězství), a následně si odnesl také Cenu ředitele společnosti Baumit v soutěži Fasáda roku 2011.

Architektům se zmíněný objekt podařilo vizuálně vymanit z unifikované panelákové zástavby velmi citlivě a sofistikovaně. Nejvýraznějším estetickým prvkem fasády jsou červené motivy padajícího listí.

Je zřejmé, že v oblasti zateplování je a bude stále co objevovat. Vývoj tohoto odvětví na dynamice rozhodně neztrácí a již dnes je zřejmé, že příští roky přinesou další zdokonalení a otevřou celou řadu nových možností, o kterých se průkopníkům zateplování v 90. letech minulého století patrně ani nesnilo.

–>–>