Elektronická výměna dokladů EDI proniká i do stavebnin, firmám šetří enormní množství času a peněz

Největší hráči na trhu stavebnin spolupracují s tisícovkami dodavatelů a zpracovávají běžně i milión objednávek a faktur ročně.

Kdyby tuto práci dělali ručně, stálo by je to ohromné množství času a peněz. Stavebniny DEK, PRO-DOMA Stavebniny a další hráči v oboru proto pomalu přechází na elektronickou výměnu dokladů, jako je například EDI. Následují tak další obory, kde už EDI běžně funguje.

Trh se stavebninami a jeho výzvy při řízení dodavatelského řetězce

Trhem se stavebninami protéká v krátkém čase obrovské množství zboží. Kromě klasického stavebního materiálu (cihly, izolace, okna atd.) jsou to drobné položky jako stavební chemie, nářadí nebo spojovací materiál. To znamená, že jako prodejce

  • prodáváte tisíce produktů různých značek a výrobců,
  • odebíráte zboží od stovek dodavatelů,
  • každý den zpracováváte stovky objednávek a faktur,
  • anebo neustále řešíte aktuálnost produktových dat od dodavatele.

Stavebniny se navíc od klasického retailu liší i v tom, že firmy často nedodávají materiál na sklad, ale přímo na stavbu (tranzitní objednávky, traťovky). Z dokladů proto musí být jasné, kam a kdy se má zboží dodat. Jakákoliv chyba způsobuje zbytečné prostoje.

Automatizace procesů

Všechny výše ​​zmíněné procesy jsou v praxi reprezentovány doklady, jako jsou objednávky, dodací listy, příjemky, faktury a další. Prodejce stavebnin jich obvykle zpracuje stovky i tisíce měsíčně a ve valné většině případů to zahrnuje i manuální přepisování do vlastních systémů. V 21. století jde o mnoho zbytečné (a drahé) lidské práce, která je zároveň náchylná k chybám.

Dnes je přitom možné tyto procesy digitalizovat, automatizovat a ušetřit tak nemalé náklady. Souvisejícím benefitem je pak také rychlejší a přesnější přehled nad klíčovými daty společnosti a zlepšením vztahů s obchodními partnery.

Špičky v oboru si dnes podobně jako společnosti v FMCG nebo e-commerce pomáhají EDI komunikací, která už ale dávno není dostupná pouze pro největší hráče na trhu. Tento standard elektronické výměny dokladů se dnes poskytuje nejčastěji jako služba (tzv. SaaS) a jeho zavedení si tedy mohou dovolit i menší společnosti.

Jakým způsobem pomáhá EDI s konkrétními procesy v stavebninách, se můžete dočíst v článku na www.grit.eu/stavebniny.