Velkolepá kolaudace na Žižkově

Velkolepá kolaudace na Žižkově

Po více než čtyřech letech byl na pražském Žižkově dokončen největší současný rezidenční projekt v České republice. Dnes večer pak mohli Pražané sledovat nepřehlédnutelné světelné efekty přímo na budovách nového luxusního bytového komplexu Central Park Praha. Audio vizuálně světelná show z dílny Milana Caise měla za cíl předat ojedinělému projektu „duši“.

Desetimetrové oči zamrkaly ze Žižkova na hlavní město a ukázaly Pražanům, že od této chvíle mají svůj vlastní Central Park. Urbanistické dílo, které bylo v posledních čtyřech letech předmětem mnoha diskusí, bylo v uplynulých týdnech dokončeno a včera slavnostně zkolaudováno. Po symbolickém přestřižení pásky byli diváci vtaženi do světelných odrazů na prosklených zdech deseti věžových domů.

„Domnívám se, že světové metropole si zaslouží podobné projekty. Jejich cílem není stavět za každou cenu, ale vytvářet místa k životu,“ říká generální ředitel Central Parku Praha, Jan Domiter.

Central Park Praha budil pozornost veřejnosti i odborníků od prvních zmínek a nyní po svém dokončení o sobě dal vědět nepřehlédnutelnou kolaudací z tvůrčí dílny známého výtvarníka a hudebníka Milana Caise.

„Hned při prvním pohledu na rezidenční komplex my udělala radost skutečnost, že ty domy mají vlastní osobité kouzlo. Každý starý dům pro mě má duši a každý nový dům jí získává s nastěhováním svých obyvatelů. Tento fakt jsme se rozhodli převést do symbolického, audio vizuálního ztvárnění, které jsem si pracovně nazval Duše domu,“ vysvětluje Milan Cais.

Světelná show očima autora:

Celý komplex, deset obytných domů, v půdorysném pohledu vytváří jakousi podkovu. Pro naši vizuální performaci jsme se specielně zaměřili na čtyři domy v patě této pomyslné podkovy. Na dvou prostředních domech ve výšce třiceti metrů jsme nechali nainstalovat speciální sítě, které jsou naplněny tisícovkami nafukovacích balónků a tvarovány do jakési obří čočky ve tvaru kruhu o průměru necelých deset metrů.  Získané symetrické tvary nám posloužily jako matnice pro samotnou videoprojekci. Ta je vytvořena specielně pro tuto akci a je absolutně synchronní s hudebním podkladem. Podporuje dynamiku i momentální atmosféru skladby stejně tak, jako rozsáhlý světelný park, jenž je rozmístěn po celém areálu. Zapojení laserů je taktéž synchronizováno s hudbou a má za úkol opisovat rytmické změny. V průběhu show se navíc rozehrává vzdušný balet dvou velkých, héliem naplněných balónů. Tyto obří koule světelně pulsují a levitují nad zraky přítomných diváků. V samotném závěru dvanáctiminutové show se trojrozměrné matnice pro projekci neboli „velké duše“ uvolní ze sítí a promění se na tisíce „malých duší“. Rej balonků s posledními tóny stoupá vzhůru k noční obloze za stálého sledování kuželů silných světel a posléze mizí ve tmě… a začíná sen.

RubrikyRealitní trh