dům u moře

Pětina Čechů by chtěla investovat do nemovitostí v zahraničí

Více než třetina investujících Čechů vkládá své peníze do nemovitostí. Pětina by potom ráda investovala do nemovitostí v zahraničí. Důvodem je často přijatelnější pořizovací cena domů a bytů, než jaká je v ČR. Tři pětiny dotázaných, kteří nevylučují nákup nemovitosti v zahraničí, by o ní uvažovaly ale také v případě, že by se v ČR zhoršila bezpečnostní situace.

Od nákupu zahraniční nemovitosti odrazuje možné kupce neznalost místních zákonů, vzdálenost a jazyková bariéra. Vyplývá to z průzkumu finančně-realitní firmy Broker Consulting, který vypracovala v květnu výzkumná společnost Ipsos a kterého se zúčastnilo 1032 lidí. Nejvyhledávanějšími lokalitami pro ty, kteří zvažují nákup nemovitosti v zahraničí, jsou Španělsko, Chorvatsko, Itálie a Bali.

Pro 86 procent zájemců o nemovitosti má rozhodující vliv pro nákup v zahraničí bezpečnost dané lokality. Jako důvod pro pořízení nemovitosti v zahraničí uvedlo 59 procent zájemců to, aby mohli získat statut rezidenta cizí země v případě ohrožení bezpečnosti Česka.

Pojistka pro únik ze země

Momentálně by ale polovina investorů nemovitost stále koupila za účelem dlouhodobého pronájmu, zatímco jako pojistku pro únik z ohrožené země by ho využilo devět procent lidí, uvedli autoři průzkumu. Většina českých investorů podle nich považuje za bezpečnou téměř celou Evropu, vyjma východní. Ta se v průzkumu zařadila mezi Balkán a Jižní Ameriku.

Ve Španělsku by nejraději koupila nemovitost čtvrtina dotázaných zájemců, v Chorvatsku 11 procent a sedm procent v Itálii, tedy stejně jako na Bali. Jako důvod pro koupi nemovitosti v těchto zemích uvedla téměř polovina blízkost moře a pláží, památky a historii, 40 procent láká dostupná cena nemovitosti a také místní životní styl.

Lidi odrazuje cena a daně

„Atraktivita typů nemovitostí se odvíjí od aktivit, které mají investoři s danou lokalitou spojené. Často zvažují nemovitost v zahraničí ke krátkodobým pronájmům, kdy mohou nemovitost sami využívat i pro vlastní rekreaci. Je tak logické, že se ohlížejí po takových nemovitostech, které jsou pro tyto aktivity vhodné, jako právě apartmány, vily či domy u moře,“ uvedl Martin Straka z Ipsosu.

Při výběru vhodné nemovitosti se devět z deseti budoucích vlastníků zajímá o to, zda neleží v blízkosti rizikových zemí či válečných zón. Jako důvod ke koupi uvedlo dojezdovou vzdálenost 22 procent lidí. Od nákupu zahraničí nemovitosti odrazuje kupce v téměř polovině případů neznalost místních zákonů a předpisů a vzdálenost. Jazyková bariéra by mohla být překážkou pro třetinu lidí. Od nákupu nemovitosti v Česku odrazuje 64 procent respondentů vysoká pořizovací cena a přes pětinu lidí má problém s výší daně.

V ČR podle průzkumu v květnu nějakým způsobem investovalo 47 procent lidí, o pět procentních bodů více, než tomu bylo v březnu. Nejpopulárnější podobou investování jsou stále různé druhy spoření, po kterém následují právě investice do nemovitostí. Z dotázaných má momentálně 95 procent nemovitost v ČR a pět procent v zahraničí.