Investice do bydlení spotřebitelé neodložili. Jsou však opatrnější a přehodnocují finance

Jen malá část českých a slovenských spotřebitelů, kteří tento rok plánovali zásadní investice do bydlení, se rozhodla investici odložit nebo snížit. Vyplývá to z červencové ankety mezi uživateli populárních portálů o bydlení Modrá střecha.cz a Modrá strecha.sk.

V české anketě, které se zúčastnilo přes 300 lidí, renovaci či rekonstrukci zrealizovalo podle původních plánů téměř 86 % účastníků a výši plánovaných investic přehodnotilo necelých 10 % spotřebitelů.

Většina z téměř 400 účastníků slovenské ankety 75,6 %) v čase pandémie neotálelo a neodložilo renovaci, respektive rekonstrukci bytu či domu. Někteří (12,6 %) se však rozhodli snížit objem plánovaných investic.

Poptávka po nemovitostech neklesá

V souvislosti s poklesem ekonomiky a nárůstem nezaměstnanosti se očekával i pokles poptávky po nemovitostech. Čísla tomu však nenasvědčují a potvrzuje to i česká anketa. Z ní vyplývá, že poptávka po nemotivostech je i v časech pandémie aktivní. Stavbu nebo nákup bytu neodložilo 96 % dotázaných.

Stejně tak ve slovenské anketě uvedlo 87,8 % respondentů, že neodložili stavbu domu, plánovaný nákup domu nebo bytu. Více než 7 % dotázaných chtělo počkat na vývoj situace na podzim, kdy se očekává druhá vlna, a 5 % přesunulo nákup, respektive výstavbu o rok déle.

Přehodnocují financování

Přes 20 % respondentů slovenské ankety bylo donuceno přehodnotit způsob financování stavby nebo nákupu nemovitosti, přičemž nejužívanější zůstává hypoteční úvěr a jeho kombinace s vlastními finančními prostředky.

Méně uživatelů využilo zdroje ze stavebního spoření a spotřebitelský úvěr, který často slouží pro získání povinné rezervy na hypotéku.

V české anketě nepřehodnotilo způsob financování přes 89 % účastníků a více než na Slovensku využili kombinaci vlastních zdrojů a hypotečního úvěru.

Přetrvává optimismus

V České republice panuje čitelný optimismus ohledně vývoje událostí okolo pandemie koronaviru. Návrat krizového stavu a následné komplikace na stavbě neočekává 81,4 % respondentů.

Uživatelé na slovenském portálu zůstávají mírně optimističtí k vývoji událostí. Do konce roku očekává další komplikace se stavbou nebo rekonstrukcí, související s případným návratem krizového stavu, 30 % účastníků ankety.

Portály o bydlení Modrá střecha.cz a Modrá strecha.sk provozuje společnost 4networks SK&CZ. Návštěvníky stránek jsou lidé zajímající se o bydlení, kteří plánují nebo už realizují stavbu či rekonstrukci domu/bytu. Slovenskou doménu navštívilo v roce 2020 průměrně 360 000 reálných uživatelů měsíčně.

TEXT: Veronika Rajničová
FOTO: Shutterstock
RubrikyByznys, Realitní trh