UBM Development Timber Pioneer vizualizace interier 02

Virtuální prohlídky domů a bytů: Obliba neklesla ani po pandemii, shodují se developeři

V době koronaviru stoupl zájem o prohlídky domů či bytů ve virtuální podobě. Ani po odeznění pandemických opatření však zájem o vizualizace interiérů i exteriérů budoucích projektů neklesá a u developerských společností jsou dál vyhledávané.

Virtuální prohlídku je možné absolvovat z vlastního domova nebo v některém virtuálním centru s použitím 3D brýlí. Zákazník, budoucí obyvatel bytu, nájemce kanceláří či investor se může procházet bytem, „levitovat“ ve vzduchu a prohlížet si dům z venku i okolí.

„Využití virtuální reality hodně vzrostlo během pandemie. Popularita se ale nijak nesnižuje ani nyní. Souvisí to s tím, že se moderní technologie šíří ve všech odvětvích, nejen ve stavebnictví,“ řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Andrle. „Neodhadnu, jaký podíl kupujících má zájem projít si byt ve virtuální realitě. Nicméně o virtuální realitu je značný zájem,“ dodal.

Virtuální prohlídky na vyžádání

Společnost Sekyra Group stejně jako například developerské firmy Daramis, JRD, YIT, Crestyl a CPI umožňují svým klientům virtuální prohlídku v pražském centru Virtuplex. „Prohlídky jsou úžasný zážitek. Vidíte, jak vypadá budoucí prostor,“ uvedla například Alexandra Tomášková, ředitelka divize JRD Land, při představování kancelářského objektu Viadukt Anděl, který vyroste na pražském Smíchově.

Při prohlídkách bytů si budoucí nájemce může měnit i standardy vybavení. Vidí, jak v interiéru vypadají různé podlahy, dlažby, obklady či dveře, podotkl Anderle. Podle něho je možné měnit také dobu virtuální prohlídky. Takže si během ní klient může ověřit, zda se sluneční svit dostane do jím vybraného bytu a v jakou denní dobu, dodal. „Využití virtuální reality v developmentu je cesta, jak můžeme celý proces zrychlit, zlevnit a zjednodušit,“ uvedl výkonný ředitel firmy Daramis Martin Vachek.

Společnost Skanska nabízí prohlídky z domova nebo ve svém Home Centru s použitím 3D brýlí. Lidé při prohlídkách získají představu i o okolí. Můžou si ověřit, zda výsadba stromů nebrání ve výhledu i rozestupy mezi domy. „Ve virtuální realitě je možné podívat se na model projektu z ptačí perspektivy. Jde tedy o zrcadlový odraz skutečnosti,“ uvedla Skanska Development.

Ve virtuální realitě je k vidění i rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Máj. Ale nejen domy a kanceláře se vizualizují. Loni se například zastupitelé a obyvatelé obce Černošice seznámili s návrhem nového hřbitova od ateliéru MS architekti formou virtuální prohlídky.

red