Roubenka skrytá v šumavských hvozdech
Galerie(12)

Roubenka skrytá v šumavských hvozdech

Partneři sekce:

Dřevostaveb vzniká čím dál více, ovšem často není na první pohled zřejmé, že základem a hlavním stavebním materiálem je dřevo. V případě srubu není nikdo na pochybách, dřevo zde je nejen konstrukčním materiálem, ale plní i funkci dekorativní.

Útulná roubenka, kterou jsme navštívili, stojí v těsné blízkosti lokální železniční trati. Majitelé na Šumavu často jezdili na výlety, po čase tedy dozrálo rozhodnutí pořídit si zde víkendové bydlení.

Na pozemku, který nakonec koupili, stála ruina srubu, a protože v okolí bylo roubenek více, rozhodli se, že si ji nechají postavit také. Nejde však o celodřevěnou stavbu, roubená je pouze přední část, zadní trakt domu je zděný, stejně jako původní stavba, která zde byla. Srub není postaven z mokré kulatiny postupně přímo na pozemku, ale z masivních trámů, a podle projektu byl vyroben v továrně a na místě pak sestaven.

Neznamená to však, že by stavba byla jednodušší. Konstrukčním oříškem bylo propojení roubené a zděné části tak, aby nedošlo vlivem sesychání dřeva k posunu krovu. Trámy jsou po staru spojovány kolíky, elektroinstalace jsou vedeny přímo ve dřevě, pro vymazání spár byl použit polyuretanový tmel. Centrem domu je kuchyně a zároveň i společenská místnost, dříve zvaná sednice.

Prostoru dominují kachlová kamna stavěná na zakázku. Mají krbovou vložku, protože majitelé mají rádi živý oheň. Lze jimi vytopit celý dům, dřevostavba se velmi rychle vyhřeje. V létě je zde naopak příjemný chládek. Kvůli temperování v době, kdy dům není obýván, je stavba vybavena tepelným čerpadlem.

V přízemí se pojí minulost s přítomností – částečně prosklená příčka poskytuje z tradičně vybavené kuchyně průhled do místnosti s krytým bazénem, saunou a vířivkou. Je zde ještě malá koupelna a WC a technické zázemí.

V podkroví jsou dva dětské pokoje, tři ložnice, větší koupelna se sprchovým koutem a samostatné WC. I další vybavení srubu poskytuje komfortní bydlení i možnost relaxace – v patře je herna s pingpongovým stolem, stolním fotbalem a šipkami, využívaná především, když je venku ošklivě. 

Základní informace o stavbě:

Dispozice: 6+1
Obytná plocha: 119 m2
Klempířské prvky: měď
Střešní krytina: asfaltový šindel
Okna: euro dřevěná + plastová v bazénové místnosti
Podlaha: masiv smrk, keramická dlažba
Vytápění: tepelné čerpadlo, kachlová kamna

Návrh:
Ing. arch Jan Míka
České Budějovice

Text a foto: Dana D. Daňková