Dům ve vinici

Dům ve vinici

Jen málo lidí si může dovolit hostit své přátele na střeše domu. Pokud ji však architekti promění v zelenou louku, stane se realitou i střešní lenošení v trávě.

Dům se nachází na nejvyšším bodě hřebene kopce Vinice na okraji českého městečka Vysoké Mýto. Jak už napovídá název, terasy ve svazích se v minulosti využívaly na pěstování hroznového vína. Výrazný horizontální tvar domu přes celou šířku pozemku navazuje na terasovité uspořádání terénu. Zasklená rohová okna odlehčují hmotu domu a zároveň umožňují důležitý výhled do okolní krajiny.

Nejkrásnější výhled však poskytuje střecha, pokrytá hustým travnatým kobercem olemovaným atikou z kamene. Zeleň přechází na fasádu v části, kde je nainstalovaná vertikální stále zelená fasáda.

Návrh vertikální fasády i zelené střechy je inspirován profesí klienta, který pracuje jako profesionální zahradník.Vnitřní uspořádání domu vychází z jednoduchého konceptu hlavní obytné místnosti s kuchyní orientovanou na jih s výhledem na Vysoké Mýto.

Na hlavní obytnou místnost navazují ze severní strany dětské pokoje a společná koupelna. Na západní straně je přes chodbu – pracovnu přístup do ložnice s vlastní koupelnou. Na vstupu do domu ze severní strany je umístěna technická místnost a WC pro návštěvy.

Další zajímavé články:
Zahradní domek přímo od architekta
Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

Název projektu: Dům na Vinicích
Autoři: MgA. Tereza Kučerová, MgA. Patrik Zamazal, MOLO ARCHITEKTI
Projekt: 2009
Realizace: 2010 až 2012
Dodavatel: Josef Novotný
Zastavěná plocha: 177 m2

TEXT: MOLO ARCHITEKTI, wad
FOTO: Sphaericus