První česká nemocnice využívá v boji s bakteriemi nanotechnologie
Galerie(5)

První česká nemocnice využívá v boji s bakteriemi nanotechnologie

Partneři sekce:

V prostějovské nemocnici byl uveden do provozu operační sál, ve kterém je vůbec poprvé v České republice použito unikátní antibakteriální sklo. Nový kabát získal v podobě obkladu stěn a skleněných výplní dělicích příček. Toto speciální sklo využívá antimikrobiální působení iontů stříbra, které ničí 99,9 % bakterií na jeho povrchu.

Centrální operační sál v Nemocnici Prostějov tak díky této technologii poskytne lékařům i pacientům hygienicky čisté a vizuálně velmi příjemné prostředí. Antibakteriální sklo, na nějž má patent společnost AGC Glass Europe, je dostupné v podobě čirých skel, zrcadel a lakovaných skel v mnoha barevných variacích.

„Bakterií se nikdy úplně nezbavíme a ani by to nebylo dobré, koneckonců nám pomáhají například s trávením. Ale v nemocnicích nám výrazně komplikují život a každé nové řešení, jak s nimi bojovat, vítáme,“ říká o problematice MUDr. Jiří Šťastný, primář centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov, a dodává: „Jsem opravdu rád, že právě naše nemocnice je první, která se může pochlubit, že využívá v boji s bakteriemi nanotechnologie. Navíc sál se skleněnými obklady vypadá skvěle.“ V prostějovském operačním sále bylo instalováno celkem 72 metrů čtverečních čirých a lakovaných skel s antibakteriální úpravou. Instalace antibakteriálního skla se realizovala na centrálním operačním sále C a v přilehlé umývárně.

Antibakteriální účinek skla je trvalý, zejména účinný je za podmínek, které jinak podporují růst bakterií a plísní, tedy teplo a vlhko.

Většina těchto skel je opatřena i bezpečnostní fólií, která chrání proti vlhkosti a zároveň zajišťuje větší bezpečnost skla v případě rozbití. „Antibakteriální sklo je zatím ještě relativní novinkou, ale po zkušenostech se zahraničními aplikacemi už teď můžeme říci, že se jedná o produkt budoucnosti. Nejen, že chrání před bakteriemi a plísněmi, ale navíc se jedná o produkt s vysokou estetikou a díky široké nabídce barev může doplnit nebo oživit jakýkoliv interiér,“ shrnuje výhody Ivan Zaykov, odborný poradce společnosti AGC Flat Glass Czech právě v oblasti antibakteriálních skel.

Výrobní proces zahrnuje difuzi stříbrných iontů do vnějších vrstev skla: ionty reagují s bakteriemi, brání jejich metabolismu a narušují dělení buněk, čímž bakterie ničí.

Antibakteriální sklo je nenáročné na údržbu a velmi snadno se čistí, takže může nemocnicím a dalším provozům s přísnými hygienickými nároky výrazně pomoci v boji s nozokomiálními infekcemi a stále odolnějšími bakteriemi. Ty jsou zodpovědné za to, že se například pobyt pacientů v nemocnicích často prodlužuje, a tím se léčba prodražuje. Celková investice včetně výroby skel a jejich instalace dosáhla výše 300 tisíc korun. Realizaci v Prostějově zajistila královéhradecká společnost AGC Fenestra, která je jedním ze zpracovatelských závodů společnosti AGC Flat Glass Czech. AGC je v současné době jedinou firmou, která tuto novinku využívající nanotechnologii vyrábí a v České republice instaluje.

Instalace antibakteriálního skla se realizovala na centrálním operačním sále C a v přilehlé umývárně.

TEXT: red
FOTO: AGC Glass Europe

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.