Vysoká škola uměleckoprůmyslová má nové Technologické centrum

Partneři sekce:

Po téměř deseti letech příprav otevřela Vysoká škola uměleckoprůmyslová svou novou budovu. Transformací nevyužívané základní školy v Mikulandské ulici vzniklo Technologické centrum, které nabízí studentům zejména dílenské zázemí. Budova má také prostory pro teoretickou výuku, výstavy, společenské akce nebo konference. Podle dřívějších informací měla přestavba stát asi 420 milionů korun.

„UMPRUM trpěla nedostatkem prostoru pro výuku téměř sto let. Výstavbu nového objektu, který by měl lepší prostorové parametry než historická budova v centru města, se pokoušel už kolem roku 1930 iniciovat architekt Pavel Janák,“ připomněl současný rektor prof. Jindřich Vybíral.

Podmínky pro výuku ještě zhoršila situace v 90. letech, kdy škola přišla v důsledku restitucí o většinu dílen. Proto se jako jediné východisko nabízelo získání nové budovy, kam by se část provozu přestěhovala.

V úvahu přicházely různé pozemky či budovy, které by bylo možné přestavět, ale nakonec škola v roce 2012 získala budovu školy v Mikulandské ulici. „Umístění školy v dochozí vzdálenosti od hlavní budovy na náměstí Jana Palacha jsme brali jako jednu z nejdůležitějších podmínek. Šlo nám o udržení živého kontaktu mezi oběma místy,“ uvedl předchozí rektor školy Jindřich Smetana.

Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP

Studenti jako nedílná součást Prahy 1

Podle něj je také velmi důležité udržení autentického života v Praze 1, jehož jsou studenti nedílnou součástí. Kvůli turismu tento život z centra Prahy mizí a je velmi důležité, aby se vrátil, uvedl.

Smetana upozornil, že budova nebyla přestavěna či rekonstruována, ale transformována. Architektonický návrh vypracoval profesor Ivan Kroupa, který také na UMPRUM vyučuje, společně s Janou Moravcovou a Tomášem Zmekem. Tímto týmem navržená budova zapadá do okolní zástavby, ale zároveň poskytuje kompletní a zcela současné technologické zázemí pro většinu vyučovaných disciplín.

Technologické centrum VŠUP
Technologické centrum VŠUP | Zdroj: Peter Fabo

Vnitřní komunikační a prostorové uspořádání přitom respektuje historický systém modulace a traktování původní stavby. Na přerod ze školy základní na školu vysokou poukazuje svislý průřez v čelní fasádě, který zároveň předznamenává funkci a vnitřní život budovy.

„UMPRUM se konečně dočkala odpovídajících prostor pro výuku a tvůrčí činnost studentů. Nyní se může plně prezentovat jako sebevědomá, prestižní vysoká škola hrdá na své tradice, ale také dynamicky se rozvíjející a otevřená změnám. Věřím, že v nových podmínkách budeme snáze obhajovat svou pozici ve stovce nejlepších uměleckých škol na světě“, uzavírá rektor Jindřich Vybíral.

red