Vznášející se Krystal v Kodani
Galerie(13)

Vznášející se Krystal v Kodani

Tuto budovu v Kodani doprovázejí zvěsti o jedné z nejprogresivnějších administrativ v Evropě. Objekt zvaný Krystal tlačí spotřebu energie na minimum, jeho krystalická architektura se zase rozpíná do prostoru, který nepohlcuje, ale komunikuje s ním.

THE CRYSTAL
Místo: Kodaň, Dánsko
Architekti: schmidt hammer lassen architects
Klient: Nykredit
Rozloha: 6 850 m2
Období výstavby: 2008 – 2010
Slavnostní otevření: 2011
Realizační společnosti: Grontmij I Carl Bro A/S, Buro Happold  
Krajinný architekt: SLA   

Krystal se stal novou akvizicí pozemku, který na exkluzivním místě v Kodani vlastní největší investiční banka v Dánsku Nykredit. Působivý objekt se nachází uprostřed rozlehlého náměstí jako volný solitér. Jeho transparentní tvary s čistými liniemi vytvářejí kubus, který se vznáší ve světle a vzduchu nad okolním dynamicky pulsujícím náměstím.

Fasáda z vybroušených fazetových skel propouští denní světlo a zároveň odráží panorama bezprostředního okolí.

Město a přístav

Krystal se nachází mezi městem a přístavem, přičemž harmonizuje s okolními budovami. V jižní části je hlavní vchod ve tvaru lomeného sloního chobotu. Na rohu ulic Puggardsgade a Hambrosgade je pod budovou situovaná pasáž s výhledem na centrálu společnosti Nykredit a nedaleký přístav.

Interiér budovy je vytvořen s ohledem na funkčnost, flexibilitu a ekonomickou efektivitu. Dispozice typického podlaží má tvar písmene Z kolem dvou předsíní, všem provozovnám zajišťuje dostatek světla a dobrý výhled.

Flexibilní půdorys dovoluje zařídit prostor jako open space, ale také vytvořit jednotlivé kanceláře nebo zasedačky.

Budovu tvoří kosočtvercový konstrukční systém umístěný hned za fasádou. Systém funguje jako architektonický prvek, v němž se uplatňuje i výrazné sloupořadí. Fasáda z vybroušených fazetových skel propouští denní světlo a zároveň odráží panorama bezprostředního okolí. Je dvojitá, takže umožňuje i optimální propouštění slunečního svitu, přičemž na povrchu vytváří optické světelné hry.
Vnější fasádní systém je potažený jemným potiskem, který zmírňuje intenzitu slunečního záření a oživuje atmosféru okolí přístavu.

Na přilehlém náměstí se nachází velká vodní plocha odrážející sluneční paprsky a oblaka pohybující se na obloze. Objekt a oblaka interaktivně spolupůsobí a s okolním prostředím nabízejí půvabné spojení mezi formální architekturou a pobřežím formujícím novou budovu společnosti Nykredit.

Krystal se nachází mezi městem a přístavem, přičemž harmonizuje s okolními budovami.

Trvalá udržitelnost

Energie – architektonický team uplatnil při environmentální strategii celého projektu integrální přístup. Jde o kombinaci kompletně transparentní budovy s mimořádně nízkou spotřebou energie – pouze 70 kWh na čtvereční metr, což znamená, že objekt spotřebuje až o 25 % méně energie, než se předepisuje v platné směrnici o energetické efektivitě. Střecha je pokrytá vysoce účinnými fotovoltaickými panely vyrábějícími 80 000 kWh za rok. V kombinaci se sofistikovanou vnitřní skleněnou fasádou poskytuje extrémně efektivní tepelnou izolaci s hodnotou součinitele prostupu tepla U pouze 0,7 W/(m2 . K).

Voda – dešťová voda se sbírá a využívá jako užitková v toaletách, zatímco mořská voda slouží na dodatečné chlazení budovy.

Větrání – systém pracuje s režimem chlazení během noci, kdy přirozené větrání zabezpečuje vzduch vháněný přes dvojitou fasádu prostřednictvím světlíků v atriu, což udržuje optimální vnitřní teplotu.
Denní světlo – transparentní budova s jemným hedvábným potiskem na vnější fasádě, která funguje jako sluneční clona vytvářející harmonické prostředí na práci zaměstnanců.
Hluk – důmyslná fasáda budovy zároveň izoluje interiér od hluku z okolní rušné komunikace.

Západní pohled

ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: ADAM MØRK
dokumentace: schmidt hammer lassen architects