Kulturní dům v hornické oblasti Španělska
Galerie(24)

Kulturní dům v hornické oblasti Španělska

Duny rezavého písku, těžké stroje a síran železnatý. Taková byla každodenní realita španělské hornické oblasti Vizcaya. Dnes už tam po těžbě není ani památky, proto když architektonické studio AQ4 navrhovalo nový kulturní dům ve městě Ortuella, chtělo pečlivě smazanou historii místa částečně oživit. Jako jednoduše čitelný odkaz na hornickou éru oblasti, zvolili architekti k vnějšímu opláštění budovy stále populárnější COR-TEN.

Patinující nízkolegovaná ocel válcovaná za studena, která oproti běžné uhlíkové oceli obsahuje méně uhlíku a zároveň je obohacena mědí a fosforem. Tak je definován materiál, který je nejčastěji označován jako COR-TEN a jehož obliba je v poslední době ohromná bez ohledu na typ a účel stavby. V případě OKE, tedy Kulturního domu města Ortuella, má však vzhledem k historii oblasti jasné opodstatnění.

Budova OKE stojí uprostřed velkého svažitého náměstí, jehož převýšení je místy až šest metrů. Architekti využili svažitého terénu k terasovitému rozčlenění náměstí na menší prostranství. Budova se snaží rovnocenně působit na všechny strany a zároveň chce být také odevšad viděna, aby plnila i funkci jakéhosi památníku hornické historie oblasti Vizcaya. Pohledový beton s vepsanou strukturou bednění z nehoblovaného borového dřeva je dominantním materiálem exteriéru i interiéru. Vedle vnějšího COR-TENového opláštění je převládající beton místy doplněn ještě o dřevěný obklad.

OKE. Ortuellako Kultur Etxea.
architekt: AQ4 ARQUITECTURA
klient: Město Ortuella
realizace: 2008-2011, Španělsko

Veronika Benešová
zdroj: www.aq4arquitectura.com