Ceny Czech Grand Design 2008

Ceny Czech Grand Design 2008

Ceny Czech Grand Design 2008 udělila Akademie designu ČR  - tedy sdružení 75 odborníků, kurátorů, teoretiků a novinářů - již potřetí 21. března 2009. Akademie v letošním roce hlasovala ve třech kolech. V prvním, nominačním kole navrhli její členové osobnosti/firmy za konkrétní počiny v daném kalendářním období. Ve druhém kole pak byly vybírány tři osobnosti/firmy, ze kterých Akademie vybrala ve třetím kole vítěze.

Třetí ročník Cen Czech Grand Design 2008 se konal pod záštitou ministra zahraničních věcí ČR pana Karla Schwarzenberga, ministra kultury ČR pana Mgr. Václava Jehličky, ministra obchodu a průmyslu pana Ing. Martina Římana a ministra školství a tělovýchovy pana Mgr. Ondřeje Lišky.

Slavnostní vyhlášení Cen Akademie designu ČR Czech Grand Design 2008 proběhlo v sobotu 21. března 2009 ve Stavovském divadle. Architekturu a scénu večera vytvořili Jan Němeček a Michal Franěk ze studia Olgoj Chorchoj. Režisérem večera byl divadelní režisér Thomas Zielinski. Celým pohádkovým večerem provázel Roman Zach. Návštěvníci, kteří se dostali do Stavovského divadla a kterých bylo na 600 spolu s akademiky, hosty a nominovanými shlédli pohádkově laděný večer, ve kterém jste mohli design potkávat v nečekaných souvislostech.

Pohádkové bylo i vystoupení Marty Kubišové, která jen za doprovodu klavíru Petra Maláska zazpívala píseň Roing o Ding pojednávající o lidech zvonkových. Kultovní elektronická Ectasy of Saint Theresa nás zase lehce přiblížila kyberprostoru, když poprvé po půlroční pauze veřejně živě vystoupila ve svém na dlouho dobu zase posledním vystoupení. Nechyběl ani vlk, červená Karkulka, král Tuška, černý a bílý kůň, rejnok a chobotnice, a prostorem se mihnul i hajný z loňského předávání cen.

Opera vedle šansonu a ryzí elektroniky společně vytvořili rámec pro příběhy 22 nominovaných, jejichž filmové vizitky režíroval Tomáš Luňák.  Vedle významných hostů předávání přihlížel z lóže i pan král.

Hosty, kteří přijali pozvání a zhostili se předávání Cen vítězům všech osmi kategorií a hlavní kategorii Mattoni Grand Designér roku byli mimo jiné ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze PhDr. Helena Koenigsmarková, ministr kultury pan Mgr. Václav Jehlička, světová designéra Eva Eisler spolu s folkloristou Františkem Schulzem, paní hraběnka Mathilde Nostitz a šéfredaktor časopisu Dolce Vita Jan Králíček, herečka Anna Geislerová, šéfredaktor časopisu Blok Jiří Macek, náměstek ministra průmyslu a obchodu pan Ing. Milan Hovorka a zástupkyně šéfredaktora časopisu Dolce Vita Tereza Bruthansová,držitelka křišťálového globu ze 43. filmového festivalu Kralovy Vary herečka Martha Issová, šéfredaktor časopisu Moderní Byt Petr Tschakert, náměstek generálního ředitele České spořitelny pan Ing. Daniel Heler, ředitel Národního divadla pan Ondřej Černý, zpěvačka Marta Kubišová a rektor VŠUP pan PhDr. Pavel Liška, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody pan Alessandro Pasquale předal spolu s držiteli ocenění Mattoni Grand Designer roku 2007 Zuzanou Lednickou a Alešem Najbrtem cenu Mattoni Grand Designer roku 2008.

Autorem ceny Czech Grand Design 2008 – kterou si odnesli vítězové nominací je Zuzana Lednická, Studio Najbrt, které tuto zakázku získalo spolu s loňským oceněním Grand Designer roku 2007. Cenou je věštící, sněhová a magická skleněná koule.

Vítězové třetího ročníku Cen Czech Grand Design 2008
   
V kategorii Designér roku se vítězem stal Jan Čtvrtník, nominován za vázu „Droog Aalto“, kolekci sedacího nábytku pro Polstrin a vázy pro Moser V kategorii Oděvní designér roku je vítězem Monika Drápalová za kolekci Cache – Cache
   
V kategorii Grafický designér roku se vítězem stal Robert V. Novák za design knihy Bruselský sen a grafický design žaltáře Trapistů V kategorii Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu za průmyslový design si cenu odnesla firma Lucis za kolekci svítidel Helium, Neon, Argon, Antimon, design René Šulc. vítěz kategorie Výrobce roku bude vyslán na státní náklady na vybraný veletrh.
   
V kategorii Fotograf roku zvítězili historicky podruhé Salim Issa a Štěpánka Stein nominovaní za kolekci fotografií pro DesignGuide 2009, kalendář Jablonex 08 a výstavu Little Hanoi V kategorii Obchod roku je vítězem Dox by Qubus za otevření nového obchodu v galerii Dox
   
V kategorii Objev roku – cena České spořitelny zvítězil Vladimír Žák, nominovaný za diplomovou práci na VŠUP, křeslo a pohovku Kubikula pro UP závody, židli Therapia pro Prowork  / Divan Design a návrh křesla UŠÁK.
Součástí ocenění v této kategorii je i šek na 50.000,-. Česká centra v rámci svého nového projektu Mladá kreativita/Young Creativity odmění vítěze kategorie Objev roku odbornou týdenní stáží na jednom z 24 Českých center.
 Do síně slávy za rok 2008 byl uveden Jan Kaplický.
  
 Mattoni Grand Designérem a tudíž autorem ceny Czech Grand Design 2009 se stal Jan Čtvrtník.  Slavnostní večer z presidentské lóže sledovala královská rodina…

Záznam Slavnostního večera, pátek 27. 3. 2009 ve 21.00 na ČT 2.
Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze 24. 3. – 13. 4. 2009.

Více informací na www.czechgranddesign.cz