Bydlení v podkroví s dotekem hvězd
Galerie(13)

Bydlení v podkroví s dotekem hvězd

Podkroví má v sobě vždy určité kouzlo, interiér plný dynamiky, zdánlivého neladu, kontrastů světla a stínu, snad každému zahraje na romantickou strunu. Ovšem zařídit takový prostor prakticky a současně využít všechny přednosti neobvyklého členění a výškových rozdílů není jednoduché. Jak tedy vybavit podkrovní byt tak, aby plnil svou funkci a současně nepůsobil stísněně?

Princip návrhu vybavení takového bytu musí vycházet z dispozic daného prostoru. „Někdy si můžeme dovolit udělat prostor velký, i když ve skutečnosti velký není,“ vysvětluje architektka Jana Šimánková z ateliéru Mio architects, „někdy se naopak musíme držet vnitřního členění.

Podle mého je důležitá segmentace toho prostoru – kuchyni by měla zůstat zachována jako kuchyňský kout, ložnice by měla být vždy oddělena od denní části…

Ovšem podkroví je při zařizování vždy zajímavé právě z hlediska toho prostoru. Je samozřejmé, že konkrétně tento byt není určen pro velkou rodinu – to je patrné z návrhu kuchyně, která je spíše subtilní, ale je to pohodlné bydlení pro jednoho či dva lidi.“


Nevyužít půdní prostory v činžovním domě v centru Prahy by byl hřích. S tímto záměrem investor architekty z ateliéru Mio architects oslovil. Byt je navržen jako bydlení pro mladý pár, který současně využije výhody lokality v centru hlavního města.

Návrh se opírá o krásu půdního prostoru a zároveň ho doplňuje o nutné vybavení v jemném industriálním stylu, který reprezentuje přiznaná neomítnutá cihlová zeď, jíž dodává bílý nátěr nádech čistoty, bílá současně prosvětluje podkrovní prostor.


Vyzdvihnout je třeba citlivé sladění barev, které evokuje retro styl, stejně jako obklady v koupelně, keramické vypínače, doplňky… Zajímavý akcent dodají celku masivní dřevěné konstrukční prvky v přírodním odstínu.

Současně však byt nabídne svým obyvatelům moderní komfort, výhodou je také dostatečný přívod denního světla a kapacita úložných prostor – dva z nejzákladnějších požadavků na kvalitní a pohodlné bydlení.  Výhledy z oken na střechy domů Starého Města jsou už jen třešničkou na dortu.


Foto: Ing. arch. Vít Černý
Text: Daniela Bartošová