Bike Fun International

Bike Fun International

Sklo je v současné době stále častějším a oblíbenějším prvkem v interiéru, propustí totiž světlo do každého kouta místnosti.

Právě to byl jeden z důvodů, proč se architekt Milan Navara rozhodl pro celoskleněnou stěnu z čirého skla, která je napojena na zděné příčky. Mezi další argumenty, které podpořily toto řešení, patří zachování vzdušnosti interiéru a nenásilné vyčlenění menšího prostoru pro soukromá jednání v rozlehlé přijímací místnosti. Multifunkční využití dveří Master, posuvný systém Premium kotvený nad stropním podhledem, skleněná stěna s posuvem – to vše v dodávce od jednoho výrobce umožnilo vytvořit ucelenou koncepci interiéru kancelářských prostor.  

Vstupní místnosti společnosti Bike Fun International, kde byla přestavba realizována, dominuje recepční pult umístěný na vyvýšeném stupínku. Vizuálně je vyčleněn tmavším odstínem šedé barvy velkoformátové dlažby. Ta byla použita i v prostoru odděleném celoskleněnými příčkami a v jednotlivých menších kancelářích, aby bylo hned na první pohled zřejmé oddělení funkcí. Ve zbytku místnosti byla použita světle šedá velkoformátová dlažba, která interiér pomáhá prosvětlit. Konstrukci recepčního pultu vyrobili z laminátové světle šedé dřevotřísky, plášť tvoří hranoly z masivního týkového dřeva. Teplý odstín světle hnědého dřeva vytváří příjemnou atmosféru, recepci architekt pojal jako důležitý designový prvek interiéru.

Všechno z jedné dílny

Vzhledem k fungování firmy investor požadoval, aby byly menší kanceláře oddělené od hlavní přijímací místnosti. Vznikly tak privátní prostory ideální ke každodenní práci. V případě, že bude potřeba jednotlivé místnosti propojit, situaci vyřeší atypické posuvné dveře vysoké od podlahy až po strop tím, že vytvoří požadovanou příčku. „Tyto posuvné dveře mě zaujaly svou variabilitou na odborném semináři, který dodavatel organizoval pro architekty a projektanty. Vyslechl jsem si požadavky majitelů společnosti Bike Fun International a okamžitě jsem věděl, jaké je ideální řešení. Protože součástí návrhu byly i celoskleněné příčky s posuvnými dveřmi, využili jsme možnosti portfolia firmy J.A.P.“ říká architekt Milan Navara, který interiér vstupní místnosti navrhoval.

„Celoskleněná stěna ve tvaru písmene L se celkově skládá z šesti fixních příček a jednoho posuvného dveřního křídla. Otevírání zajišťuje posuvný systém Trix Heavy,“ vysvětluje Petr Paksi, výkonný ředitel dodavatelské firmy J.A.P., a doplňuje: „Výška stěny je 2 550 mm a délka strany složené ze tří pevných částí je 2 656 mm. Druhá strana, s jedním posuvným dveřním křídlem a třemi fixními příčkami, je dlouhá 3 260 mm.“

Stěny dodávají pocit soukromí, ačkoli díky průhlednosti skla lze být neustále uprostřed dění ve firmě. „Dveře mají vnitřní obvodový rám z eloxovaného hliníku se dvěma šedými MDF deskami s tloušťkou 4 mm. Střed dveří je vyplněn extrudovaným polystyrenem. Příčku tvoří celkem šest dveří s výškou 2 358 mm. Dvoje jsou široké 851 mm, ostatní 1 104 mm.“ Za dveřmi nejsou jen prostory kanceláří, ale i vestavěné police, dveře jsou tedy multifunkční.

Od partnerů ASB

Ztracená kolejnice

Elegance řešení spočívá v prémiovém posuvném systému, díky němuž dveře vypadají, jako by se pohybovaly přímo ve stropě. Kolejnice, po které se dveře pohybují, je ukotvena do stavebně syrového stropu a je kryta pohledovým interiérovým stropem. Jeho celková výška je jen 6 mm. Délka tohoto posuvu je až 6 m, což je i maximální možná délka kolejnice tohoto typu posuvného systému. Když jsou dveře zavřené, jsou téměř k nerozeznání od standardní příčky, jejich povrch totiž nenarušuje dveřní kování. Otevřený, a přece oddělený prostor ladí ve sportovně zaměřené společnosti s dynamikou běžného pracovního dne. Protože ruch firmy je dostatečným „zařizovacím“ prvkem, architekt kromě čistého skleněného řešení nepotřeboval žádné další designové berličky.

Kancelářské prostory Bike Fun International
Místo: Kopřivnice, Česká republika
Architekt: Akad. arch. Milan Navara
Celková výměra: 128 m2

TEXT: RED
FOTO: J.A.P.