Hotel na Zanzibaru podle návrhu českých architektů

Hotel na Zanzibaru podle návrhu českých architektů

Zanzibar je proslulý pěstováním hřebíčku, skořice a muškátového oříšku. V současnosti je ostrov u východního pobřeží Afriky znám především díky bílým plážím, korálovým útesům a bohaté fauně i flóře. V brzké době zde má být postaven hotel podle návrhu českých architektů.

Hlavní motivací architektonického návrhu ateliéru Jestico + Whiles bylo vytvořit na Zanzibaru hotelový resort, který bude v maximální míře respektovat místní kulturu. Dalším důležitým cílem projektu bylo minimalizovat spotřebu energie a zajistit co nejmenší zásah do životního prostředí. V resortu na ploše 140 000 m2 vzniká jednapadesát stylových bungalovů, dvě prostorné vily, dvě restaurace, bazén, přístřešek pro cvičení jógy a část určená pro wellness.

„Kompoziční princip resortu je postaven na hlavní vizuální ose, kterou tvoří vstupní nádvoří, recepce, restaurace, bar a průhled směřující k pláži v blízkosti útesu,“ říká architekt Pavel Machar z Jestico + Whiles. „Tato hlavní osa resortu je pravoúhlá a geometricky komponovaná. Kontrastem k ní jsou pak vějířovitě se rozevírající skupiny bungalovů, přičemž každá skupina má vlastní identitu i styl své zahrady. V tom byla důležitá spolupráce se zahradními architekty, kteří navrhovali také zahrady v přední části resortu. Jejich součástí je například okrasná i užitková zahrada nebo také zahrada s kořením, která odkazuje na jeden z hlavních atributů ostrova.“

Afrika v materiálech

Bungalovy jsou koncipovány jako lehké konstrukce, pomyslně plovoucí nad terénem ve všudypřítomné zeleni. Jejich makutové střechy jsou vytvořeny z tradičního zanzibarského materiálu, který se vyrábí z listů banánovníku, zatímco střechy budov na hlavní ose jsou z dřevěných šindelů. Mimořádná péče byla věnována také interiérům. Na rozdíl od jiných resortů, které zvenku vypadají lokálně, ale uvnitř mají design korporátních hotelů, odkazuje resort Zuri na místní kulturu i v interiérech. Příkladem mohou být tradiční zanzibarské vyřezávané dveře, dekorace z lotosových květů nebo umění s africkou tematikou od místní umělkyně, která dekorovala stěny. Byly zde využity i typické artikly ostrova z recyklovaných materiálů, které vyrábějí místní ženy.

V bungalovech je netypické i jejich vnitřní uspořádání. Na přání investora navazuje na lokální architekturu za použití kvalitních detailů evropského stylu. Vnitřní uspořádání bungalovu nepřipomíná standardní pokoj, na který jsou hosté zvyklí z většiny hotelů. Jeho prostor je maximálně vzdušný a otevřený, ke kompaktní dispozici bungalovu náleží i prostorná terasa. Resort bude fungovat naprosto soběstačně. V návrhu bylo počítáno s vlastními vrty na pozemku, hotel tak bude využívat vodu ze studní, pomocí vlastního odsolovacího zařízení vodu čistit ozonem a posílat ji jako pitnou do resortu. Využíván bude také solární ohřev vody. Splašková a kanalizační voda bude schraňována, přečišťována v centrální čistírně a poté používána pro zalévání.

Chlazené postele i ohled na zeleň

Velká pozornost je věnována chlazení bungalovů, které neprobíhá běžným způsobem, tedy prostřednictvím klimatizace. Prostor není chlazen celkově, ale jen lokálně. Jde o takzvaný systém „evening breeze“, což je membrána chladící pouze postel. Díky tomu se v porovnání s tradičním chlazením spotřebovává pouze čtvrtina energie při zachování srovnatelného komfortu. „Důležitým aspektem konceptu resortu bylo maximalizovat stávající zeleň už na úplném počátku jeho výstavby,“ dodává Radek Teichman. „Tento postup je vůči místní flóře mnohem šetrnější, protože na ostrově nejsou žádné školky, ze kterých lze získávat novou výsadbu. Zeleň by se musela přivézt z jižní Afriky, tam ale není stejná jako ta zanzibarská, navíc by mohla být invazivní a ostrov rychle zamořit.“

Architekti: Jestico + Whiles

Autor vizuálů: mvize

Text: red

Zdroj: Jestico + Whiles

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.