Exotika na Maledivách s českým rukopisem

Exotika na Maledivách s českým rukopisem

Možná, že jste o tom slyšeli – český podnikatel si koupil ostrov a – nabídl jej každému, kdo si to může dovolit. Důležitější je ale fakt, že na dalekých Maledivách vznikl rezort za české peníze, od českých architektů (ADR) a českých dodavatelů.

V roce 2013 dokončený rezort Velaa Private Island se nachází na ostrově v atolu Noonu severně od Malé, přibližně 45 minut letu hydroplánem. Privátní plavba jachtou trvá v závislosti na počasí 4–5 hodin. Rezort je malým klidným rájem, který nese český rukopis – jako svůj sen jej vybudoval Jiří Šmejc, o design se postaral architekt Petr Kolář, jedním z dodavatelů speciálních materiálů bylo i české zastoupení společnosti Mapei.

Exotika na maledivách s českým rukopisem - foto - 02_101---Beach-Pool-House_Pavilion---Exterior-Mapei

Zhmotněný sen

„Je to podle mého,” říká investor Jiří Šmejc. Úspěšný byznysmen spolu s manželkou Radkou propadli kouzlu souostroví Maledivy. Výsledek v podobě rezortu Velaa Private Island je tak naplněním jejich snu o ráji na zemi. Pak se rozhodl o tuto představu podělit s ostatními a nabídl možnost užít si toto místo i dalším… stačí „jen“ mít na kontě několik milionů. Pojďme nahlédnout do míst, kam by se většina z nás asi chtěla podívat.

Během pobytu si hosté mohou užívat prostorné vily s bazénem, o jejich pohodlí se přitom postará osobní sluha. Rovněž zábava je zajištěna – vedle typické nabídky vodních sportů můžete objevovat korálové útesy v malé ponorce či využít luxusní jachty. Také se zde nachází prestižní golfová akademie s několika jamkami a simulátorem. Návštěvníci relaxují v krásných lázních My Blend by Clarins, gurmánské zážitky zajistí tři restaurace, jejichž menu pomáhala sestavit michelinská šéfkuchařka Adeline Grattard.

Exotika na maledivách s českým rukopisem - foto - 03_Velaa-Private-Residence-4-Mapei

Ráj na Zemi?

Šestnáct vil je rozmístěno podél dřevěného mola, jsou přitom rozděleny tak, aby směřovaly buď na východ, či západ. Na konci mola se pak nachází klidná dvouložnicová rezidence Ocean Pool House. Nejromantičtější kategorií je Romantic Pool Residence – vila nad hladinou oceánu, která je přístupná pouze pomocí člunu. Nabízí kompletní zázemí tak, aby ji páry na líbánkách nemusely vůbec opustit. Jednou z předností rezortu jsou klidné prostorné vily s bazénem, venkovní koupelnou, jacuzzi, velkou terasou a službami osobního sluhy. Vždyť již základní kategorie Beach Pool Villa nabídne 80 m2 vnitřního prostoru, 136 m2 venkovního zázemí a bazén o velikosti 36 m2.

Větší vily Deluxe Beach mají samostatný obývací pokoj a bazén o velikosti 50 m2. Pro rodiny s dětmi a skupiny přátel jsou určeny dvouložnicové vily Beach Pool House. Vynikají velkým prostorem, vlastní kuchyní a rozměrným bazénem o velikosti 74 m2. Pokud by ani tyto vily nesplnily vaše představy o luxusu, nabízí se ještě kategorie Beach Pool Pavilion. Druhá ložnice zde může být dle přání klienta přeměněna na privátní posilovnu, masážní místnost či knihovnu.

Exotika na maledivách s českým rukopisem - foto - 054---Sunrise-Water-Pool-Villa---Outdoor-Terrace-Mapei

Nejnáročnější klienti, kteří si přejí opravdový palác na pláži, zvolí jednu ze dvou čtyřložnicových Velaa Private Residences. Každá z ložnic v těchto dvoupatrových rezidencích směřuje na oceán, venkovní prostor nabídne velký bazén o velikosti téměř 100 m2, dvě jídelny a krásnou terasu. To vše se rozprostírá na 1 349 m2. Ani v tomto rezortu neschází romantické ubytování ve vodních vilách, které obdobně jako plážové vily nabídnou ložnice s královskou postelí a terasy s bazény. Hosté zde navíc mohou z obývacího pokoje pozorovat skleněnými průhledy život pod vilou.

Pro každého?

…zřejmě ne. To nám ale nebrání snít o místě, které je ztělesněním představ o ráji na zemi, které se povedlo zrealizovat i s přispěním šikovných českých rukou.

Velaa Private Island

Místo: Maledivy, Fushivelavaru
Architekt: ADR, arch. Petr Kolář
Projekt: AED
Doba výstavby: 2012–2013
Výrobky Mapei: Montáž skleněné mozaiky a přírodního kamene: Nivoplan šedý, Planicrete, Topcem Pronto, Mapelastic, Fugolastic, Mapeband, Adesilex P10, Isolastic, Kerapoxy, Mapesil AC, Keralastic, Primer G, Keraflex Maxi S1, Keracolor FF, Planitop Fast 330, Fugolastic, Antipluviol, Kerapoxy Cleaner
Subdodavatel: Butterfly Trading
Koordinátoři Mapei: Kořínek (Mapei ČR), Quee (Mapei Singapur)

TEXT: Mapei, s využitím podkladů Exclusive Tours
Foto: GLADONIA MALDIVES PVT. LTD.

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.

RubrikyArchitektura