Potok, komunita, udržitelnost. V Liberci zahájili výstavbu 300 družstevních bytů

Stavbu nových bytů v Liberci a Františkově zahájila pravnučka zakladatele čtvrti - hraběte Franze Clam-Gallase. Zahrada Gallas je projektem společností Coop Development, Ungelt Partners, libereckého Stavebního bytového družstva Sever a Stavebního bytového družstva Praha. Na místě bývalé textilní továrny plánují postavit přes 300 bytů.

Prvních 96 družstevních bytů bude hotovo koncem roku 2024, dalších 77 o rok později, řekla při dnešním položení základního kamene řekla Anna Ježková z Coop Development.

Zahrada Gallas
Zahrada Gallas
Zahrada Gallas
Zahrada Gallas
Zahrada Gallas

Patronkou projektu za 1,3 miliardy korun se stala pravnučka zakladatele čtvrti Agathe Maria Széchényiová, která dnes do časové schránky základního kamene věnovala pamětní medaili s podobiznou svého předka, po kterém se část Františkov dodnes jmenuje. Projekt nové výstavby podporuje: „Jsem rozhodně pro! Je to příležitost, jak zahušťovat město, aniž by se zabíraly zelené plochy ve vnějším prostoru. Z dnes neatraktivní oblasti vznikne nová čtvrť se zvláštním charakterem,“ řekla.

Potok i nádraží

Pozemky budoucí Zahrady Gallas o rozloze 18.000 metrů čtverečných leží nedaleko libereckého vlakového nádraží, je odtud blízko do centra města, ale i do přírody. Místem protéká Františkovský potok, který se stane součástí zahrad. V místech, kde je v prostoru viditelný, ho odborníci vyčistí a odstraní kolem něj náletové dřeviny. První práce začaly v areálu, který leží mezi Švermovou a Vysokou ulicí, letos v červnu demolicí budov. Na jejich místě vyroste podle návrhu anglického studia Chapman Taylor sedm domů.

Zahrada Gallas
Zahrada Gallas
| Zdroj: Chapman Taylor

„Chceme postavit místo, které nebude žádným anonymním sídlištěm. Domy obklopí zahrada pro odpočinek místních obyvatel, v okolí svého domova najdou dětské i workoutové hřiště, grill pointy, hřiště na pétanque, plácek na jógu, relaxační zónu pro odpočinek nebo servis point pro kola a mnoho dalšího. Děti si mohou hrát venku mezi domy na hřišti bez obav. Zajímá nás, jak stavět čtvrti, které budou udržitelné do budoucna, a to jak z ekonomického či enviromentálního hlediska, tak ale i z pohledu sociálního a kulturního,“ řekla Ježková.

Družstevní model se osvědčil

První čtyři domy budou družstevní, o zbylých třech domech není zatím rozhodnuto, nelze ale vyloučit, že i v tomto případě půjde o družstevní výstavbu. „Já bych byl rád, nám se ten družstevní model osvědčil, klienty láká i to, že v případě bytového družstva nejsou dlužníky, nositelem úvěru je družstvo,“ řekl Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha.

Většímu zájmu o družstevní výstavbu podle něj nahrává také zhoršení dostupnosti hypoték, družstevní byty jsou navíc dostupné i pro starší lidi, kteří by hypotéku kvůli věku nedostali.

Zahrada Gallas
Zahrada Gallas
| Zdroj: Chapman Taylor

Prodej bytů Zahrady Gallas začal už v červnu. První etapa zahrnuje 96 družstevních bytů ve dvou domech, 35 procent z nic už je rezervovaných. Zájemcům stačí složit 20 procent ceny bytu a jednorázový členský příspěvek 50.000 korun.

Ceny začínají od 2,928 milionu korun za 1+kk o rozloze 38 metrů čtverečních, kde zájemci stačí zaplatit včetně členského příspěvku družstvu 636.000 korun a zbytek pak bude splácet ve formě nájmu 40 let.

red