bazén Louka

Znojmo má nový bazén, čekalo na něj 40 let. Poslouží celému okresu

Ve Znojmě se vedle Louckého kláštera slavnostně otevřel nový krytý bazén, který bude sloužit místo starého čtyřdráhového bazénu v Městských lázních. Jeho kapacita je dvojnásobná, má osm pětadvacetimetrových drah, a měl by poskytnout dostatek prostoru jak výkonnostním plavcům, tak plaveckým školám i veřejnosti a také školám z velké části znojemského okresu.

Snahy o vybudování nového moderního bazénu ve Znojmě jsou poměrně staré, první návrhy pocházejí ještě z 80. let minulého století. Městu se nakonec podařilo získat dotaci 90 milionů korun od Národní sportovní agentury a deset milionů korun od Jihomoravského kraje. Výsledná cena je zhruba 350 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty. Město si kvůli tomu vzalo úvěr, ročně bude splácet 15 milionů korun po dobu dvaceti let.

„Úrokovou sazbu máme zafixovanou na deset let. Myslím, že to nebude pro budoucí tvorbu rozpočtů nijak omezující. I díky tomu, že se nám podařilo alokovat volné peníze na účty, které generují slušný výnos,“ řekla starostka Ivana Solařová (ANO).

Součástí nového bazénu je i brouzdaliště pro nejmenší děti a také dětský bazén s hloubkou od 0,88 metru po 1,2 metru, v patře je také wellness. Bazén bezprostředně navazuje na letní koupaliště, jehož součástí je osm pětadvacetimetrových drah a tři dráhy s délkou 50 metrů a bazén s různými atrakcemi. Ve Znojmě tak vznikl komplexní plavecký a rekreační areál. Za studií a projektovou dokumentací stojí Architektonická kancelář Burian – Křivinka.

Jaký bude osud Městských lázní ze 60. let minulého století, není zatím zřejmé. Město zapojuje do rozhodování veřejnost. „Nechceme a nemůžeme rozhodnout sami. Děláme v nich prohlídky a chystáme anketu, aby lidé řekli, co si o osudu této stavby myslí,“ řekla Solařová.

red