Proslulému drátosklu je 100 let a právě zažívá renesanci
Galerie(1)

Proslulému drátosklu je 100 let a právě zažívá renesanci

Originální sklo s drátěnou vložkou ze závodu Barevka společnosti AGC Flat Glass Czech v Dubí se vyrábí již od roku 1912. Speciální vlastnosti a vysoká odolnost zajistily sklu úspěch především při výstavbě panelových sídlišť v 70. a 80. letech 20. století.

Takzvané drátosklo se v minulosti instalovalo ve výtazích, balkonech nebo do sklepních oken. Technologie byla před 100 lety samozřejmě odlišná než dnes, ale princip produktu zůstal zachován. Díky spojení skla s ocelovými dráty získal výrobek unikátní vlastnosti a neustálé využití v stavebnictví. 

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zlaté časy má proslulé sklo již za sebou, opak je pravda. „Architekti si ho opět ve velkém žádají do moderních staveb. Díky novým technologiím dokážeme vyrobit i velké rozměry, které odpovídají současným trendům velkých prosklených ploch,“ uvedl Roman Drahoš, ředitel závodu Barevka společnosti AGC.

Závod Barevka v Dubí již od samého začátku vyráběl právě skla s drátěnou vložkou a lité sklo mnoha barev. Závod je součástí skupiny AGC, která v současnosti má v ČR pět vlastních výrobních závodů a 17 dceřiných společností ve střední Evropě, které základní sklo dále transformují. Spoločnost zároveň připravuje novou technologii, která posune design litého skla opět dál.

Historie závodu Barevka v Dubí

1912 – Společnost Österreichisch – Ungarische Tafel und Farben Glaswerke G.m.b.H. Zuckmantel zahájila výrobu
1948 – Nejmodernější výroba litého skla v Evropě. Instalace lisů na výrobu skleněných tvárnic Luxfer
1954 – Zahájení výroby skleněných trubic
1956 – Zahájení výroby vodního skla
1982 – Kompletní zničení provozu požárem
1991- Privatizace belgickou firmou Glavunion
2005 – Zahájení výroby Mateluxu – matového skla
2008 – Spuštění druhé linky na výrobu Mateluxu

www.agc-glass.eu

–>–>