Nové studentské koleje univerzity v Oxfordu jsou montované dřevostavby

Nové studentské koleje univerzity v Oxfordu jsou montované dřevostavby

Pod pojmem dřevostavba si nejčastěji vybavíme rodinný dům. Z tradičních sendvičových panelů se ale hojně staví i objekty z oblasti občanské výstavby. Nyní v Anglii rostou dvě čtyřpatrové budovy, do kterých se v průběhu tohoto roku nastěhují studenti univerzity v Oxfordu. Panely pro tuto stavbu se vyrábějí v Plané nad Lužnicí, závodě společnosti ELK.

Koleje jsou rozděleny do dvou čtyřpatrových budov, z nichž každá má celkovou užitnou plochu cca 3 000 metrů čtverečních. Obvykle se výškové budovy stavějí po jednotlivých patrech: napřed se udělá kompletní patro celé budovy a pak se na to postaví další. V Oxfordu se staví trochu jinak. Každá budova se staví na výšku a bude složena z celkem tří bloků – to znamená, že nejdříve se postaví na výšku jeden blok a k němu se pak přidá další. Budovy jsou uvnitř rozděleny příčkou, která je neprůchozí. 

Fasáda je z imitace pohledových lícových cihel, které jsou typické pro stavby ve Velké Británii. Vedle této imitace cihel je fasáda tvořena hliníkovými deskami a modřínovým dřevěným obložením. Jednotlivé stěny odcházejí z výroby již se zabudovanými dřevěnými okny s hliníkovým opláštěním, která mají atypickou výšku.  Do všech obytných jednotek budou namontovány speciální koupelnové boxy, které již obsahují vše potřebné pro plně funkční koupelnu.

Celá zakázka se bude montovat od začátku ledna 2013 a měla by být hotova během několika týdnů. Předání stavby se očekává v I. čtvrtletí 2013. Jednotlivé stěny budou průběžně, dle předem schváleného harmonogramu, odjíždět na celkem cca 40 kamionech.

Video zachycující práce při montáži nových kolejí v Oxfordu

-vb-
zdroj: www.elk.cz

–>–>