Najděte si čas na prohlídku Loosových interiérů v Plzni
Galerie(3)

Najděte si čas na prohlídku Loosových interiérů v Plzni

Jedinečnou příležitost zhlédnout unikátní a jinak nepřístupné interiéry, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt českého původu Adolf Loos, bude mít veřejnost v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 18. září. Vůbec poprvé budou zpřístupněné celkem čtyři interiéry, které mapují Loosovo působení v oblasti interiérového designu. Tři z nich jsou v majetku města Plzně a jeden z nich je v soukromém vlastnictví. Akce je připomínkou letošního 140. výročí narození tohoto významného středoevropského architekta, který byl činný hlavně ve Vídni.

Prohlídky Loosových interiérů organizuje město Plzeň v rámci akcí pořádaných na podporu kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Současně jsou však poctou Adolfu Loosovi, architektovi a autorovi slavné Müllerovy vily v Praze, jenž proslul obhajobou čistých forem, ušlechtilých materiálů a bojem s ornamentální secesní výzdobou. Také díky tomu je Loos považován za zakladatele moderní architektury 20. století vedle F. L. Wrighta, Le Corbusiera či Miese van der Rohe.

Loos v Plzni často pobýval a našel zde kultivované klienty, pro něž byla spolupráce s tímto významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu v Husově ulici 58 a třinácti bytových interiérů.  Odborníci považují Loosovy interiéry v Plzni v kontextu evropské architektury 20. století za nesmírně cenné. Budoucnost Lososových interiérů v Plzni je proto součástí Programu rozvoje kultury ve městě Plzni pro období 2009 – 2019, který vznikl jako strategický materiál v rámci kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Počítá se v něm také se zavedením prohlídkové trasy po Loosových interiérech.

Návštěvníci budou moci v rámci zářijové prohlídky navštívit Lososův interiér v městském domě v Bendově ulici č. 10 s unikátním hudebním salónem obloženým mramorem, jež byl donedávna užíván jako byt. Pokoj s jídelnou a hudebním salónem v Klatovské ulici 19 se zase nachází v objektu, který město převzalo po armádě, interiér v Klatovské ulici č. 12 nabízí dvě zachovalé zrekonstruované místnosti. Prohlídku části soukromého bytu v Husově ulici č. 58, který patří k nejzachovalejším Loosovým realizacím v Plzni, exkluzivně umožnil po dohodě s městem jeho současný majitel. Zajímavostí tohoto interiéru je mimo jiné původní obrovský dekorativní krb a zachovaná dobová křesla.

Komentované prohlídky Loosových interiérů v Klatovské, Husově a Bendově ulici začnou 18. září v 9 hodin a budou probíhat v hodinových intervalech. Kapacita prohlídek bude vždy omezena na patnáct osob, výklad zajistí zaměstnanci Národního památkového ústavu v Plzni a odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.

Informace o časech prohlídek najdou zájemci na informačních cedulích při vstupech do objektů a na webových stránkách www.plzen.eu. Prohlídky budou pro veřejnost zdarma.